Kyjev – Ukrajina se připravuje na další zimní období na pozadí války s Ruskem, jež velkou měrou zdevastovala ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Minulou zimu Ukrajina zvládla díky západní pomoci, rychlým opravám a příznivému počasí. Úřady však varují, že nadcházející zima bude složitější. Nepodařilo se totiž stoprocentně opravit škody po ruských útocích, informovala agentura Reuters.
Ukrajina se začíná připravovat na druhou „válečnou“ zimu. Její obyvatelé budou opět čelit výpadkům elektřiny, nedostatku vody a dlouhým dnům a nocím bez tepla. Kyjev se obává, že časté ruské útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu zanechaly systém zranitelnější, než tomu bylo před rokem.
Po celé léto probíhaly opravy energetického systému. Nicméně k dispozici nebyl dostatek času ani peněz, aby se energetický sektor mohl na blížící se zimu stoprocentně připravit. Hrozí tedy, že výpadky budou častější. Naději pro Kyjev představuje protivzdušná obrana, která je od minulé zimy díky západním dodávkám silnější, a tak by mohla pomoci při ochraně důležité infrastruktury.
Čtěte také: Pozdravy z Pchjongjangu. Má se Ukrajina bát severokorejských raket?
Ruské útoky na ukrajinský energetický sektor způsobily od začátku války obrovské škody. Před válkou dokázala Ukrajina ve svých elektrárnách vyprodukovat okolo 37 gigawattů elektřiny. Během ruské okupace a útocích na infrastrukturu Ukrajina přišla o 19 gigawattů produkce. Výzkumné centrum pod Kyjevskou ekonomickou školou spočítalo, že energetický sektor země zaznamenal škody ve výši 8,8 miliard dolarů.
Během minulé zimy běžní Ukrajinci žijící mimo frontu strávili okolo 35 dnů bez elektřiny, tepla a vody. Ukrajině však před rokem situaci usnadnilo příznivé počasí, rychlé opravy a dodávky elektřiny z Evropy. Důležitou roli hrály také jaderné elektrárny, které v zimní období táhly ukrajinský energetický sektor. Kyjev však očekává, že tato zima bude složitější.
Podle starosty Lvova Andrije Sadového by se obyvatelé města měli připravit až na 2 měsíce bez přístupu k elektřině.
Vláda připravuje bránit infrastrukturu všemi možnými prostředky. Ukrajinský premiér Denys Šmyhal informoval, že ochranná opatření jsou implementována po celé zemi. Zároveň oznámil, že 7 jaderných reaktorů je připravených na zimu a další 2 podstupují závěrečné úpravy. Jádro stálo minulý rok za 60 % produkce elektrické energie.
Ukrajině se také podařilo doplnit zásobníky plynu na celou zimu. Podařilo se jim to poprvé od vyhlášení samostatnosti v roce 1991. Vláda také rozhodla, že podnikne kroky k decentralizaci energetického odvětví. Umožní se tím dovoz elektřiny z evropských států. Sníží se tím závislost na vlastní produkci. Před válkou byla Ukrajina čistým vývozcem energií.
Po celé zemi se zároveň rozšířily tendence budovat lokální produkční kapacity, založené na obnovitelných zdrojích energie. Velmi rozšířené je také používání generátorů. Ty jsou ale závislé na palivu, jehož pravidelnou dodávku ohrožují ruské útoky na zásobníky ropy. Dalším úskalím generátorů je, že nemohou běžet nepřetržitě. Dokážou však zcelit díru ve výpadku na několik hodin.
Autor: Kuba, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.