03. 08. 2023, 08:25

Vyprahlá krajina. Španělsko se potýká s úbytkem zemědělské půdy

Almería – Trvající sucha a nadměrné využívání půdy pro zemědělství i průmysl vyvolávají ve Španělsku obavy z desertifikace. To by znamenalo úbytek zemědělské plochy, a také nedostatek potravy pro dobytek. Informace přináší zpravodajský web France24.

“Tady býval les, teď je to tu ale vyprahlé,” říká Gabriel del Barrio, odborník na desertifikaci. Ukazuje na kopec, kde zbylo jen několik malých keřů. Del Barrio si všímá, jak se mění půda v Almeríi na jihu Andalusie. Ztrácí svou produkční schopnost a krajina stále více připomíná vyprahlou poušť. “Je to znepokojující,” dodává k tomu.

Viníkem je nejen globální oteplování, které způsobuje více požárů, ale také lidská činnost – zejména intenzivní zemědělství. Právě v Almerií zabírají obrovské plochy skleníky. Farmáři v nich pěstují rajčata, okurky nebo třeba papriky. Ty pak vyváží do celé Evropy.

Podobnou situací však nezažívá pouze Almería. Podle OSN se 75 % španělské půdy potýká s klimatickými podmínkami, které by mohly vést k rozšiřování vyprahlých a neúrodných ploch. Španělsko je tak evropskou zemí nejvíce ohroženou tímto problémem.

Čtěte také: Poslední hodiny demokracie v Nigeru? Wagnerovci si už brousí zuby, Západ otálí

Podle Španělské národní rady pro výzkum (CSIC) se degradace půdy za posledních 10 let ztrojnásobila. To znamená, že půda není schopna zadržovat vodu ani organické látky. Nedokáže proto uživit plodiny ani dobytek, což je v zemi, jejíž zemědělský vývoz dosahuje ročně na přibližně 60 miliard eur, velmi znepokojující. “Eroze půdy je nyní hlavním problémem většiny španělských zemědělců,” uvedla UPA, která zastupuje drobné farmáře a chovatele dobytka.

Ekologická sdružení proto naléhají na zemědělce, aby si osvojili nové postupy a způsoby hospodaření. Mezi ně patří snižování zavlažovaných ploch či používání plodin, které spotřebují méně vody. “Musíme přizpůsobit své potřeby dostupným vodním zdrojům, abychom snížili riziko ohrožení lidí i našich výrobních odvětví v období nedostatku vláhy,” uvedl Světový fond na ochranu přírody.

Autor: adne, Foto: AFP, Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]