14. 03. 2023, 15:21

„Zachovejte Irsko irské“: V Irsku roste síla krajní pravice

Dublin – Server Euronews píše o vzestupu krajní pravice v irské společnosti, která se v poslední době soustředí na jedno hlavní téma: imigraci.

Prudký nárůst protiimigračních nálad ukazují data irského policejního sboru. V roce 2022 se v Irsku uskutečnilo 307 protestů proti imigrantům, zatímco letos bylo svoláno už 63 demonstrací. Podle údajů Ústředního statistického úřadu přišlo do Irska nejvíce přistěhovalců od roku 2007.

Vůdce irské nacionalistické katolické strany Niall McConnell uvedl, že „hranice Irska jsou doširoka otevřené“ a že „imigrace není nijak omezena“. Podle jeho slov jsou „původní irové rasově diskriminováni. McConnell zastává názory, které lze považovat za krajně pravicové. Staví se proti imigraci a tvrdí, že migranti jsou zvýhodňováni při získávání sociálního bydlení, páchají trestné činy často sexuálního charakteru vůči ženám a lžou, aby mohli žádat o status uprchlíka.

Analytička společnosti Aoife Gallagher naopak poukazuje na selhání irského azylového systému, který nedokáže žádosti o azyl rychle vyřídit a čekání na rozhodnutí trvá i několik let. Počet nevyřízených žádostí vedl k „zoufalému boji o bydlení“, kdy se místní úřady uchylují k poskytování hotelů imigrantům, protože ostatní formy ubytování jsou plné. Před ubytovnami žadatelů o azyl krajně pravicové skupiny často protestují.

Brian Killoran, generální ředitel Rady pro přistěhovalce, dává nárůst krajní pravice do souvislosti s několika krizemi, které Irsko sužují. Ať už jde o bytovou nouzi nebo rozpad zdravotnických služeb, který má původ v recesi v roce 2008 a následném období úsporných opatření.

hedr

[other_banner_1]