Demokracie

27. 09. 2023, 16:45

Shrnutí posledních slovenských průzkumů: Ficovi se začíná rozplývat sen o premiérském křesle

Eva Čeplová

Předčasné parlamentní volby, které rozhodnou o dalším vývoji Slovenska, míří nezadržitelně do finále. Dnes také začíná zákonné moratorium na zveřejňování nových předvolebních průzkumů. Shrnutí těch nejcitovanějších vám nyní přináší Voxpot – přesnější obrázek přinesou až samotné volby.

Rostoucí podpora progresivistů, klesající preference Hlasu Petra Pellegriniho a na místě přešlapující Smer. Tak lze ve zkratce vystihnout trendy, které ukázaly v uplynulých dnech poslední předvolební průzkumy a modely. Od dnešní půlnoci totiž začíná takzvané 48-hodinové volební moratorium, které zakazuje politickým stranám vést kampaň, a stejně tak nedovoluje médiím a agenturám zveřejňovat další průzkumy a informace o kandidátech.

Závěrečné sondy do mínění Slováků zřejmě příliš nepotěší Roberta Fica ani národovecky orientované subjekty. Smeru, jež dosud předvolebním žebříčkům vévodil, šlape na paty právě Šimečkovo hnutí Progresívne Slovensko (PS).

Kromě toho se k životu ještě probouzí Igor Matovič, jehož hnutí OĽANO kandiduje v koalici s dalšími dvěma subjekty. Pro vstup do parlamentu proto potřebuje získat alespoň sedm procent. Zatímco ještě v polovině září Matovičova koalice oscilovala těsně okolo volební klauzule, nyní to už vypadá, že v Národní radě přece jen usedne. Zdá se, že kontroverznímu expremiérovi nakonec pomohla jeho ukřičená kampaň, která vyvrcholila nedávnou bitkou s Ficovým exministrem Robertem Kaliňákem na předvolebním mítinku Smeru.

Klíčovou roli budou při skládání parlamentní většiny sehrávat malé strany. Mnohé z nich přitom dle průzkumů oscilují na hranici nutné pro vstup do Národní rady.

Ne každému však násilí a skandály přinášejí pozitivní body. Vyprávět by o tom mohl třináctinásobný otec Boris Kollár. Od okamžiku, kdy se na veřejnost začaly provalovat jeho aféry s expartnerkami, které měl dosluhující předseda Národní rady fackovat, zažívá Kollárova strana Sme rodina propad a jisté místo v parlamentu rozhodně nemá.

  1. Volební model NMS Market Research Slovakia

Model zveřejněný v úterý odpoledne vyvolal pěkné pozdvižení. Poprvé totiž předpověděl těsné vítězství Šimečkova hnutí PS. To doposud dýchalo na záda prvnímu Smeru.

Výsledky zaskočily nejednoho pozorovatele i kvůli tomu, že ještě v polovině měsíce přinesla agentura zcela jiné závěry, a to jednoznačnou výhru Roberta Fica, a naopak menší středopravicové subjekty mimo Národní radu. Volební model oproti průzkumu volebních preferencí nezahrnuje pouze rozhodnuté voliče, ale na základě výpočtů pracuje i s pravděpodobným rozdělením hlasů těch, kteří dosud pevně rozhodnutí nejsou a volbu konkrétní strany či stran zatím zvažují.

Pokud by se tato volební konstelace nakonec vyplnila, jediným subjektem, který by mohl sestavit vládní koalici, by bylo hnutí PS. Jednoduché by to ale nemělo. Muselo by oslovit vícero stran, tedy třeba Hlas-SD, SaS, Kollárovu stranu Sme rodina nebo KDH.

  1. Předvolební průzkum společnosti Focus pro TV Markíza:

 

Průzkum společnosti Focus sice první místo progresivistům nepřidělil, ale potvrdil jim lehce stoupající preference. Mírný pokles podpory naopak naznačuje u Smeru či krajně pravicové Republiky. Překvapivý nárůst důvěry zato šetření přisoudilo Igoru Matovičovi a jeho koalici, která si za poslední dva týdny polepšila o necelé dva procentní body.

Jestliže by voliči rozdali karty podle této předpovědi, parlamentní práh by překročilo osm politických subjektů, přičemž vítězný Smer by se při sestavování vlády vedle národoveckých stran SNS a Republiky neobešel bez Hlasu – SD.

  1. Předvolební průzkum společnosti AKO pro televizi Joj 24:

Ani třetí ve středu zveřejněný průzkum příznivcům Roberta Fica úsměv na tvářích nevykouzlil. Na špici by se podle šetření dostalo hnutí PS, které by Smer předběhlo pouze o tři desetiny procentního bodu, což slovenský server Sme označuje za zanedbatelný náskok. Překvapivě by si dle tohoto průzkumu polepšil i Hlas Petra Pellegriniho, a to na rovných 15 procent. 

Čtěte také: S kým povládne Fico, nebo Šimečka: Na Slovensku vrcholí předvolební kampaň, Voxpot přináší přehled

V tomto rozvržení mandátů by každopádně mohl Smer jen těžko sestavit vládní koalici s podporou většiny poslanců. Tu by za daných okolností bylo schopné složit jen Progresívne Slovensko, kterému se otevírají stejné možnosti jako v případě volebního modelu NMS Market Research Slovakia.

4.  Volební model agentury MEDIAN SK pro RTVS

Zajímavou prognózu přináší předvolební model agentury Median SK. První místo by sice těsně patřilo Smeru, do parlamentu by se ale nedostal jeho hlavní spojenec SNS. Před branami Národní rady by rovněž zůstala trojkoalice OĽANO/KÚ/Za ľudí a Kollárova Sme rodina. Vládní koalici by sestavil z prvních dvou subjektů tedy ten, kdo by k sobě přetáhl Pellegriniho Hlas SD.

Kdo rozhodne o dalším vývoji Slovenska?

Už nyní je jasné, že v nejbližších týdnech  usednou ke kormidlu moci buď liberálové, nebo Smer spolu s národovci. Otázka tedy zní, kterému  z těchto dvou táborů se podaří poskládat koalici. Ani jeden z nich to nebude mít jednoduché. Se Smerem doposud nevyloučila spolupráci národovecká SNS, hnutí Republika vedené bývalými Kotlebovci a Kollárovo Sme Rodina. Velký otazník naopak visí nad Hlasem-SD, jehož předseda Peter Pellegrini se na jaře nechal slyšet, že s Ficem sice spolupracovat nehodlá, nicméně nevyloučil kooperaci se Smerem jako takovým.

Více koaličních partnerů bude zcela jistě k sestavení vlády potřebovat i hnutí PS. To má zatím jistou podporu u svého nejbližšího  spojence SaS. Lze rovněž očekávat, že se k němu přidají i další subjekty, které se ostře vymezují proti Robertu Ficovi, tedy KDH a koalice (OĽaNO, KÚ, Za ľudí). S progresivisty též zatím neodmítá kooperovat strana Sme rodina a Pellegriniho Hlas-SD.

Jak se ukazuje v případě Smeru i PS, klíčovou roli budou při skládání parlamentní většiny sehrávat malé strany. Mnohé z nich přitom dle průzkumů oscilují na hranici nutné pro vstup do Národní rady. O své místo v parlamentu budou těžce bojovat minimálně čtyři z nich: Sme rodina, SaS, KDH a SNS.

O tom, kdo práh Národní rady překročí, však bude jasno až během sobotní noci. V tuto chvíli je jisté pouze to, že zemi pod Tatrami čeká o víkendu mimořádně napínavý souboj, v němž bude rozhodovat každý hlas.

Témata: Demokracie, Slovensko, Volby