Dnes startují na slovenské státní televizi Jednotka pravidelné předvolební debaty. K blížícím se slovenským parlamentním volbám Voxpot připravil stručné shrnutí, které vám pomůže lépe se zorientovat v tamní politice.
Boj demokratů s autoritáři, proevropská orientace versus národovci brnkající na prokremelskou strunu. Takovými přirovnáními komentátoři častují nadcházející předčasné parlamentní volby.
Pod Tatrami bude 30. září, v den klíčového hlasování, pěkně živo. Aktuální předvolební preference totiž predikují velký návrat matadora tamní politiky Roberta Fica. Tomu přitom novináři po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky před pěti a půl lety slibovali hladkou cestu do propadliště dějin.
Jenže časy se mění a Ficův Smer od té doby ušel kus cesty. Nemíří však ke dnu, nýbrž naopak k výšinám. Premiérské křeslo ovšem ještě zdaleka v kapse nemá. Na paty mu šlape mladé liberální hnutí Progresívne Slovensko a za ním se tísní řada dalších subjektů, které by se v budoucnosti rády podílely na správě země.
Kdo má momentálně šanci překročit práh Národní rady a které strany a hnutí by mohly potencionálně navázat povolební spolupráci? Odpovědi na tyto otázky naleznete v následujícím přehledu.
Kolik subjektů vstupuje do volebního ringu?
O křesla ve slovenském parlamentu bude usilovat dohromady 25 stran, hnutí a uskupení. Jak ukazují srpnové preference, reálnou šanci na úspěch má devět z nich.
Kolik procent hlasů musejí politické subjekty pro vstup do Národní rady obdržet?
Hlasování probíhá poměrným volebním systémem. Aby se strana dostala do parlamentu, musí získat alespoň pětiprocentní podporu těch, kteří dorazí k urnám. V případě dvou a vícečlenných koalic je minimum sedm procent.
Čtěte také: Nepredstaviteľné sa zrejme stane skutočnosťou: Slovensku budú vládnuť smeráci alebo progresívci
Kdo bude pravděpodobně sestavovat novou vládu?
O tom na konci září definitivně rozhodnou voliči. Křivky popularity nicméně naznačují, že největší šanci vytvořit vládní koalici bude mít buď Smer, nebo liberálové z Progresivního Slovenska. Pak bude záležet na tom, komu se podaří přemluvit ke spolupráci další subjekty, s nimiž docílí dostatečného počtu mandátů.
Progresivisté zarputile tvrdí, že udělají vše pro to, aby se k moci nevrátil Robert Fico. Povedou jednání s každým kromě svého úhlavního nepřítele a nacionalistických uskupení. Naopak Smer má díky své minulosti a současné rétorice omezenější možnosti.
Politologové však předpovídají, že by mu mohly dopomoct k vládnutí právě národovecké strany, tedy Slovenská národná strana (SNS), hnutí Republika či hnutí Borise Kollára Sme rodina. Velký otazník naopak visí nad bývalým členem Smeru Petrem Pellegrinim. Předseda strany Hlas-SD se na jaře nechal slyšet, že s Ficem sice spolupracovat nehodlá, nicméně nevyloučil kooperaci se Smerem jako takovým.
Agentura FOCUS provedla v období od 9. srpna do 16. srpna 2023 pro pořad Na telo průzkum volebních preferencí.
Představení jednotlivých subjektů, které by se v srpnu podle agentury FOCUS dostaly do parlamentu
Smer-Slovenská socialna demokracia (Smer-SD)
- Předseda: Robert Fico
- Sociálnědemokratická konzervativní strana
Stručné představení:
Strana založená v roce 1999 je již dlouholetou stálicí na slovenské politické scéně. Poprvé se dostala do vlády v roce 2006. U moci byla pod vedením svého zakladatele Roberta Fica celkem 12 let, a to až do jejího rozkolu v roce 2020. Tehdy se od Smeru odtrhlo křídlo v čele s Petrem Pellegrinim. V následujících letech naskočil Smer na antivakcinační rétoriku a začal více protlačovat protiatlantický postoj.
V současnosti se strana vymezuje především proti USA, EU či vyzbrojování Ukrajiny. Je jí vytýkáno, že byla v minulosti propojena s řadou korupčních kauz a skandálů. Přisuzují se jí i vazby na mafiánské kruhy, které v roce 2018 stály za vraždou novináře Jána Kuciaka. Navzdory těmto aférám Smer nyní vévodí předvolebním žebříčkům.
Čtěte také: Pád a vzestup Roberta Fica: Vydá se Slovensko na podzim maďarskou cestou?
Programové priority pro nadcházející volby:
- Návrat suverenity do slovenské zahraniční politiky
- Zastavení poklesu životní úrovně občanů
- Okamžitý krizový management čerpání fondů EU
Progresívne Slovensko (PS)
- Předseda: Michal Šimečka
- Progresivistické sociálně demokratické hnutí
Stručné představení:
Hnutí vzniklo v roce 2017. Před třemi lety v posledních volbách do Národní rady zůstalo těsně před její branou. Má však zástupce na komunální úrovni i v Evropském parlamentu. Z řad PS vzešel například dnešní primátor Bratislavy Matúš Vallo či dokonce současná slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.
Progresívne Slovensko se profiluje jako prozápadní s akcentem na enviromentalistiku a rovná práva pro menšiny včetně LGBTQ osob. Podle předvolebních průzkumů by mu aktuálně dalo svůj hlas 15 až 18 procent voličů.
Programové priority pro nadcházející volby:
- Vytváření podmínek, které napomáhají rovnosti příležitostí a efektivní ochraně lidských práv
- Zelená budoucnost Slovenska
- Zakročení proti skrytým poplatkům ve zdravotnictví a stanovení jasných cílů pro zdravotní pojišťovny
Hlas-Socialna demokracia (Hlas-SD)
- Předseda: Peter Pellegrini
- Sociálnědemokratická strana
Stručné představení:
Hlas-SD vznikl v roce 2020 odštěpením části liberálněji založených členů Smeru. Záhy po svém založení se zařadil mezi politické subjekty s nejvyšší podporou ve společnosti. Ještě na konci minulého roku se chlubil preferencemi okolo 20 %. Od té doby je ovšem jeho popularita na ústupu a srpnové průzkumy mu přiřazují výsledek mezi 14 a 16 procenty.
Programové priority pro nadcházející volby:
- Jednorázový příspěvek pro osoby ohrožené chudobou
- Omezení zisku obchodních řetězců
- Snížení DPH na základní potraviny
Republika
- Předseda: Milan Uhrík
- Nacionalistické až krajně pravicové hnutí
Stručné představení:
Hnutí Republika založil teprve v roce 2021 bývalý člen Kotlebovy LSNS Milan Uhrík. K němu se následně přidali další poslanci: Milan Mazurek, Ondrej Ďurica či Miroslav Suja. Podle některých odborníků Republika ideologicky navazuje právě na Kotlebovce.
Vyznačuje se silným euroskeptickým a antiamerickým postojem, ohledně války na Ukrajině šíří proruský narativ. V minulosti byli někteří členové hnutí kritizovaní za rasistické výpady či napojení na neonacistickou scénu.
Čtěte také: „Rusové a Slováci jsou bratři navěky.“ Jak naši východní sousedi pochodovali za mír
Programové priority pro nadcházející volby:
- Snaha o zásadní reformu EU a její změnu od základu
- Snižování daňového zatížení firem a občanů
- Ochrana tradičních hodnot a podpora tradiční rodiny
Koalice OĽaNO, KÚ, Za ľudí
- Koalici vede Erika Jurinová
- Politické subjekty spojuje prozápadní orientace a akcent na fungující právní stát
Stručné představení:
Podivuhodný spletenec tvoří středopravicové hnutí kontroverzního expremiéra Igora Matoviče, liberální strana Za ľudí a konzervativní Křesťanská únia (KÚ).
Zda nakonec obstojí, to se teprve uvidí. Coby koalice pro vstup do Národní rady potřebuje dosáhnout alespoň sedmi procent, přičemž průzkumy ji zatím vidí spíše těsně pod touto hranicí.
Programové priority pro nadcházející volby:
- Boj proti korupci
- Usilování o otevřenost a transparentnost
- Důraz na vzdělávání a výzkum
Kresťanskodemokratické hnutie (KDH)
- Předseda: Milan Majerský
- Středopravicové konzervativní hnutí
Stručné představení:
Jeden z nejstarších politických subjektů na Slovensku svůj program postavil zejména na sociálních tématech a podpoře rodiny. Naopak odmítá podnikat větší kroky v oblasti LGBTQ. Hnutí nesedí v tamních parlamentních lavicích již sedm let, letos ho však zřejmě čeká návrat.
Podle průzkumů by totiž získalo zhruba šest procent. Již dopředu avizovalo, že v případě zdárného výsledku nepůjde do koalice ani se Smerem, ani s fašisty.
Programové priority pro nadcházející volby:
- Den volna v měsíci navíc pro jednoho z rodičů dětí do 15 let
- Zvýšení příspěvku domácím ošetřovatelům o 500 eur
- Zjednodušení daňového systému, jednotná daň z příjmů
Sloboda a solidarita (SaS)
- Předseda: Richard Sulík
- Liberální a středopravicová strana
Stručné představení:
SaS působí v Národní radě nepřetržitě od voleb v roce 2010. V letech 2020-2022 byla součástí vládní koalice pod vedením hnutí OĽaNO.
Strana z ní odstoupila po sérii vzájemných rozbrojů mezi předsedou SaS Richardem Sulíkem a tehdejším premiérem a později ministrem financí Igorem Matovičem. V současnosti si podle průzkumů drží podporu okolo 6 %.
Programové priority pro nadcházející volby:
- Podpora jaderné energetiky
- Rovná daň 19 %
- Prosazení flexibilní rodičovské dávky a příspěvku na bydlení
Čtěte také: Päť rokov po smrti novinára túži Slovensko po neliberálnom pokoji
Slovenská národná strana (SNS)
- Předseda: Andrej Danko
- Národně konzervativní pravicová strana
Stručné představení:
Nejstarší slovenské politické straně se v posledních letech příliš nedařilo a v roce 2020 skončila daleko před dveřmi parlamentu. Teď se to ale může změnit. Během letních prázdnin se SNS odpíchla ode dna a překročila pětiprocentní hranici. Na této pozici zůstává i nadále.
Pokud si ji zachová až do voleb, kromě předsedy Andreje Danka jistě zatleská radostí také Robert Fico. Podle politologa Radoslava Štefančíka je totiž SNS zásadním koaličním partnerem pro Smer.
Programové priority pro nadcházející volby:
- Zastavení liberalismu a rozvoj pozitivního vlastenectví
- Zvýšení důchodů
- Důraz na národní suverenitu
Sme rodina
- Předseda: Boris Kollár
- Konzervativní nacionalistické hnutí
Stručné představení:
Sme rodina tvoří součást slovenského parlamentu od roku 2016. Výraznější než samotné hnutí je však jeho předseda, podnikatel Boris Kollár. Kvůli jeho 13 dětem s různými partnerkami si ho rád bere na paškál bulvár.
Tento subjekt se v preferencích aktuálně pohybuje těsně nad pěti procenty nezbytnými pro vstup do Národní rady. Ale navzdory poměrně nízké podpoře bude patrně jedním z ústředních hráčů v otázce, jestli sestaví vládu Robert Fico, či Martin Šimečka.
Programové priority pro nadcházející volby:
- Bezúročné mikropůjčky až do výše 1 000 EUR
- Státní garance střechy nad hlavou
- Státní potraviny za normální cenu