Hamás

26. 10. 2023, 10:52

Válka Izraele s Hamásem zuří i v kyberprostoru, Killnet útočil také v Česku, říká cyber attaché

Helena Tomková

Ruskojazyční hackeři, podvodné zprávy o unesených lidech v Pásmu Gazy i nefunkční webové stránky izraelských ministerstev. Současný konflikt na Blízkém východě probíhá i v digitálním světě, jak potvrzuje cyber attaché v Tel Avivu Robert Kahofer.

Od začátku války vzrostl počet kybernetických útoků proti Izraeli, zatím ale bez rozsáhlejších škod. Tvrdí to alespoň Robert Kahofer, český atašé Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v Tel Avivu.

„Izrael stále patří ke světové špičce, pokud jde o kybernetickou bezpečnost, existuje zde unikátní kybernetický ekosystém, v němž spolupracuje státní a soukromá sféra,“ říká expert.

Počítačové útoky na židovský stát jsou podle něj zatím nekoordinované a nelze je spojit s vládami cizích států, nicméně mezi hackery se objevila i ruskojazyčná skupina Killnet. Ta se dříve přihlásila i k útokům v Česku.

Hackeři zaútočili i na stránky bezplatné dobrovolnické organizace pohotovostních lékařských služeb United Hatzalah.

Robert Kahofer v této souvislosti upozorňuje i na nebývalou aktivizaci tamního soukromého sektoru. Zaměstnanci izraelských špičkových kybernetických firem například zakládají dobrovolné spolky na hledání osob odvlečených do Pásma Gazy.

Jak moc se současný konflikt mezi Izraelem a Palestinou zrcadlí v kyberprostoru?

Stejně jako v minulosti, i tato válka s Hamásem se do něj promítla. Pozorujeme zvýšený počet DDoS útoků (kdy hackeři zahltí internetové služby, aby je znefunkčnili; pozn. redakce), na kterých se podílejí různé aktivistické skupiny. K některým z nich se přihlásil Anonymous Sudan, který na izraelské cíle útočí pravidelně, často v rámci koordinovaných, pravidelně se opakujících kampaní.

Čtěte také: Ruští hackeři se snaží vniknout do vládní sítě, vidíme i pokusy ovládnout dopravu a další průmyslová odvětví, říká ukrajinský expert

Jde například o akce jako OpIsrael či OpJerusalem, při nichž se hackeři každoročně snaží narušit informační systémy v zemi. Zvýšené DDoS útoky potvrdily i izraelské společnosti, které poskytovatelům internetového připojení zajišťují služby DDoS ochrany. Tyto útoky ale byly krátkodobé a nepředstavovaly žádný zásadní problém.

Na jaké cíle se hackeři zaměřují?

V souvislosti s nynější válkou směřovaly kyberútoky na izraelské vládní stránky pod jednotnou doménou gov.il, ale také na stránky nemocnic nebo jiných zdravotnických organizací. Hackeři zaútočili například na stránky bezplatné dobrovolnické organizace pohotovostních lékařských služeb United Hatzalah, ale i na některé banky či média.

V případě deníku Jerusalem Post se hackerům dokonce podařil i defacement stránky (kyberútok, který změní vizuální vzhled webu; pozn. redakce).

Některé skupiny na telegramových účtech prezentovaly útoky na neoficiální aplikace včasného varování proti raketovým útokům, jako je například Red Alert (jde o bezplatnou open-source aplikaci zasílající oznámení o aktuálních hrozbách náletů. Na Google Play si ji stáhl více než milion uživatelů; pozn. redakce) či průmyslové řídicí systémy. To se však zatím nepotvrdilo. Také zprávy o hackerském narušení izraelského obranného systému Iron Dome jsou nepravdivé.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Helena Tomková

Více článků od autora