• Rozhovory
  • Klub
  • 26. října 2023

Válka Izraele s Hamásem zuří i v kyberprostoru, Killnet útočil také v Česku, říká cyber attaché

Cyber Horse (Kybernetický kůň) v univerzitním areálu v Tel Avivu je sestaven ze součástek počítačů a mobilů infikovaných viry a odkazuje na „trojského koně”, který napadá digitální zařízení / Foto: Pixabay /
Cyber Horse (Kybernetický kůň) v univerzitním areálu v Tel Avivu je sestaven ze součástek počítačů a mobilů infikovaných viry a odkazuje na „trojského koně”, který napadá digitální zařízení / Foto: Pixabay /
Autor
Helena Tomková
Ruskojazyční hackeři, podvodné zprávy o unesených lidech v Pásmu Gazy i nefunkční webové stránky izraelských ministerstev. Současný konflikt na Blízkém východě probíhá i v digitálním světě, jak potvrzuje cyber attaché v Tel Avivu Robert Kahofer.

Od začátku války vzrostl počet kybernetických útoků proti Izraeli, zatím ale bez rozsáhlejších škod. Tvrdí to alespoň Robert Kahofer, český atašé Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v Tel Avivu.

„Izrael stále patří ke světové špičce, pokud jde o kybernetickou bezpečnost, existuje zde unikátní kybernetický ekosystém, v němž spolupracuje státní a soukromá sféra,“ říká expert.

Počítačové útoky na židovský stát jsou podle něj zatím nekoordinované a nelze je spojit s vládami cizích států, nicméně mezi hackery se objevila i ruskojazyčná skupina Killnet. Ta se dříve přihlásila i k útokům v Česku.

Hackeři zaútočili i na stránky bezplatné dobrovolnické organizace pohotovostních lékařských služeb United Hatzalah.

Robert Kahofer v této souvislosti upozorňuje i na nebývalou aktivizaci tamního soukromého sektoru. Zaměstnanci izraelských špičkových kybernetických firem například zakládají dobrovolné spolky na hledání osob odvlečených do Pásma Gazy.

Robert Kahofer

Cyber attaché České Republiky v Izraeli od roku 2020. Dříve působil v Národním úřadě pro kybernetickou a informační bezpečnost coby vedoucí oddělení mezinárodní spolupráce nebo jako ředitel Kabinetu ředitele Národního bezpečnostního úřadu. V letech 2010–2011 byl politickým poradcem v rámci mise NATO KFOR v Kosovu. Vystudoval Západoevropská studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy.

Jak moc se současný konflikt mezi Izraelem a Palestinou zrcadlí v kyberprostoru?

Stejně jako v minulosti, i tato válka s Hamásem se do něj promítla. Pozorujeme zvýšený počet DDoS útoků (kdy hackeři zahltí internetové služby, aby je znefunkčnili; pozn. redakce), na kterých se podílejí různé aktivistické skupiny. K některým z nich se přihlásil Anonymous Sudan, který na izraelské cíle útočí pravidelně, často v rámci koordinovaných, pravidelně se opakujících kampaní.

Čtěte také: Ruští hackeři se snaží vniknout do vládní sítě, vidíme i pokusy ovládnout dopravu a další průmyslová odvětví, říká ukrajinský expert

Jde například o akce jako OpIsrael či OpJerusalem, při nichž se hackeři každoročně snaží narušit informační systémy v zemi. Zvýšené DDoS útoky potvrdily i izraelské společnosti, které poskytovatelům internetového připojení zajišťují služby DDoS ochrany. Tyto útoky ale byly krátkodobé a nepředstavovaly žádný zásadní problém.

Na jaké cíle se hackeři zaměřují?

V souvislosti s nynější válkou směřovaly kyberútoky na izraelské vládní stránky pod jednotnou doménou gov.il, ale také na stránky nemocnic nebo jiných zdravotnických organizací. Hackeři zaútočili například na stránky bezplatné dobrovolnické organizace pohotovostních lékařských služeb United Hatzalah, ale i na některé banky či média.

V případě deníku Jerusalem Post se hackerům dokonce podařil i defacement stránky (kyberútok, který změní vizuální vzhled webu; pozn. redakce).

Některé skupiny na telegramových účtech prezentovaly útoky na neoficiální aplikace včasného varování proti raketovým útokům, jako je například Red Alert (jde o bezplatnou open-source aplikaci zasílající oznámení o aktuálních hrozbách náletů. Na Google Play si ji stáhl více než milion uživatelů; pozn. redakce) či průmyslové řídicí systémy. To se však zatím nepotvrdilo. Také zprávy o hackerském narušení izraelského obranného systému Iron Dome jsou nepravdivé.

Tento obsah je určený našemu pravidelnému dárcovstvu Voxpot Klubu

Staňte se členy Voxpot Klubu a získejte:

  • exkluzivní obsah
  • zákulisní informace z reportáží
  • plné verze podcastů
  • slevu do e-shopu
  • pozvánky na akce a debaty
  • tištěný magazín Voxpot

Podpořit Voxpot

Jste již členem/členkou? Přihlásit se

Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny
Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny
Přihlášení
Přihlášení