
Francouzský soud uznal vinu slavného herce Gérarda Depardieua. Jde o vůbec největší případ #MeToo ve francouzském filmovém průmyslu.
Býval nejzářivější hvězdou na francouzském filmovém nebi. Kamkoliv se hnul, vyvolával obrovskou pozornost a zájem.
Diváctvo si ho oblíbilo jako hravého Obelixe, nezdolného hraběte Monte Christo nebo Cyrana z Bergeracu. Jako by měl Gérard Depardieu nekonečně mnoho tváří.
Jeho hvězda však v posledních dekádách pohasla. A postupně se nad ní objevovalo stále více otazníků: proč má tak blízko k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi? Proč se přátelí i s dalšími diktátory?
V posledních letech se pak jméno snad nejslavnějšího žijícího francouzského herce skloňuje v souvislosti se sexuálními útoky, vulgárními narážkami a obviněním ze znásilnění.
Čtěte také: „To je v pořádku, to je jen Gérard.“ Sexuální násilí a vztahy s Putinem ničí Depardieuovu slávu
V úterý 13. května vynesl soud nad Depardieuem verdikt. Dospěl k němu po několikaměsíčním procesu ve vůbec největším případě hnutí #MeToo ve francouzském filmovém průmyslu.
Soud shledal herce vinným a uložil mu podmíněný osmnáctiměsíční trest. Současně rozhodl, že jeho jméno se dostane na seznam sexuálních delikventů, píše deník Le Monde.
Depardieu, který aktuálně natáčí v Portugalsku s režisérkou Fanny Ardant, na vynesení rozsudku nedorazil, přestože jeho právník Jeremie Assous ujišťoval soud o opaku.
Paradoxně během úterního dopoledne v jihofrancouzském Cannes vrcholily přípravy na začátek slavného filmového festivalu, kde se zřejmě v první den nebude mluvit o ničem jiném než o Depardieuově kauze.
Vinu odmítá
Depardieua už dříve obvinilo z osahávání a znásilnění přes dvacet žen – vůbec poprvé se však herec dostal před soud, kde byl obviněn ze dvou sexuálních útoků.
Oba se podle obžaloby odehrály během natáčení filmu Les Volets verts (Zelené okenice) v roce 2021. Z útoku ho obvinila nyní čtyřiapadesátiletá scénografka, tiskem označována jako Amelie, a čtyřiatřicetiletá asistentka režie Sarah.
Během soudního procesu Depardieu přiznal, že používal hrubé výrazy a dopustil se nevhodného chování, když jednu z žen chytil za boky. Odmítl ale, že by došlo k sexuálnímu útoku.
„Nevím, proč bych se měl bavit tím, že bych osahával ženu. Nejsem nějaký úchyl v metru,“ prohlásil herec.
Nechal se také slyšet, že „miluje ženy a ženskost“, zatímco hnutí #MeToo označil – možná v narážce na Velkou francouzskou revoluci – za „hnutí teroru“.
Soudní proces vyvolal obrovskou vlnu zájmu i kvůli někdy agresivním výstupům Depardieuova právního zástupce Assouse. Ten dokonce charakterizoval obě ženy jako „lhářky“ a „hysterky“ pracující pro „fanatický feminismus“.
„To nebyla strategie obhajoby, to byla jen omluva sexismu,“ komentoval jeho slova Claude Vincent, právník asistentky režie.
V otevřeném dopise vyzvaly téměř dvě stovky francouzských právníků a právniček francouzskou justici, aby bojovala proti sexismu v soudních síních. Podle nich zástupce Depardieua „využil sexismus a misogynii“, aby zdiskreditoval žalující strany a jejich týmy.
Soudní proces vyvolal obrovskou vlnu pozornosti, protože se odehrává jen několik měsíců poté, co se šokovaná Francie vyrovnávala s procesem kolem Gisèle Pelicot. Aktuálně jí navíc otřásá další skandální případ zneužívání dětí chirurgem Joëlem Le Scouarnecem.