Recep Tayyip Erdogan

14. 05. 2023, 07:33

Volby v Turecku živě: Naši reportéři sledují dění na západě i východě země

Jolana Humpálová, Filip Brychta

Turecko hlasuje v očekávaných volbách o příštím prezidentovi i složení parlamentu. Voxpot je u toho – situaci ze západu země sleduje Jolana Humpálová, na východě Turecka je zase Filip Brychta.

Turecko se v neděli probudilo do nejnapjatějších voleb za dlouhá léta. Země se potýká s vysokou inflací, následky nedávného ničivého zemětřesení i represivní vládou Recepa Tayyipa Erdoğana. Ten je u moci posledních dvacet let – nejprve jako premiér, od roku 2014 jako prezident.

Nemalá část turecké populace má za to, že je čas na změnu. Tu představuje kandidát opoziční šestikoalice Kemal Kiliçdaroğlu, který před volbami vedl v průzkumech nad současným prezidentem o pár procetních bodů. Situaci sledujeme přímo z místa – z Istanbulu a východu země.

Čtěte také: Erdoğan může volby prohrát, panují ale obavy, že z funkce neodejde, říká turecký politolog 

0:01 –  V tuto chvíli se s vámi loučíme a děkujeme, že jste s námi byli po celý volební den. Z Istanbulu se loučí Jolana Humpálová, z východu Turecka Filip Brychta. Turecké volby a dění v zemi budeme sledovat i nadále – připojit se můžete třeba v pondělí na náš stream na lince Praha-Turecko, případně si přečíst naše další reportáže a texty. Dobrou noc!

23:58 – Opozice v čele s Kemalem Kiliçdaroğluem tvrdí, že Erdoğanův tábor blokuje výsledky z některých volebních uren. V tuto chvíli vede současný prezident nad opozičníkem o necelých 5 procent s 49,6% podporou. Podle dosavadních zpráv je takřka jisté, že se bude konat druhé kolo prezidentských voleb. 

23:44 – Na Twitteru se množí videa z města Cizre u turecko-syrských hranic. Zachycují tvrdý zákrok turecké policie, není z nich jasné, proč k němu bezpečnostní složky přistoupily. Nicméně: Cizre je jednou z bašt prokurdské opoziční HDP.

23:15 – Šéf turecké volební rady Ahmet Yener uvedl, že je sečtených 71,64 procenta hlasů.

22:54 – Podpora obou hlavních kandidátů se nyní pohybuje pod padesáti procenty. Pokud se nic zásadně nezmění, Turecko si svého prezidenta zvolí až za dva týdny, tedy v neděli 28. května v druhém kole prezidentských voleb.

22:47 – Vítězství hlásí další opoziční uskupení, tentokrát Lidově demokratická strana (HDP). Ta není součástí šestikoalice Národní aliance, která proti Erdoğanovi postavila Kiliçdaroğlua, nicméně hlavního opozičního kandidáta podporuje. A nyní ohlásila, že „bude jiný prezident“. Stále ovšem nejsou sečteny všechny hlasy, tudíž se vyjádření HDP nedá považovat za platné. 

22:16 – Do úplného výsledku zbývá sečíst ještě víc než 18 milionů hlasů. Tedy těch od necelé třetiny všech voličů – většina z nich pochází z velkých měst.

22:03 – Ulice Istanbulu jsou relativně klidné. Tu a tam projede troubící kolona aut. Z dálky není jasné, kterému z kandidátů jsou řidiči naklonění.

21:22 – Podle BBC vede v Istanbulu opoziční kandidát Kemal Kiliçdaroğlu. „Dnešek je velký den. Tady v evropské části města volíme hlavně opozici,“ řekl Voxpotu dnes prodejce ořechů, kávy a čaje.

21:17 – Sečteno: více než dvě třetiny hlasů. Chybí ale značná část těch ze třech největších měst Turecka – Istanbulu, Ankary a Izmiru. A ty by mohly s výsledkem ještě zamávat.

21:02– Viděli jste už krátké video z Izmiru, přímořského města na západě Turecka? Jolana tam před víkendem vyrazila zjišťovat, jaký život ve třetím největším městě v zemi vedou syrští uprchlíci.

20:10 – O výsledku nedělních voleb možná nerozhodnou voliči současného prezidenta či jeho hlavního opozičního vyzyvatele, ale příznivci třetího kandidáta na hlavu státu Sinana Ogana. Ten totiž podle Al-Jazeery zatím (nečekaně) získal větší než pětiprocentní podporu – pokud bude dál růst, ani jeden z favorizované dvojice nebude mít šanci získat přes 50 procent hlasů. A za dva týdny se tak bude konat druhé kolo prezidentských voleb.

19:55 – Ústředna vládní strany AKP byla podle BBC Turkish evakuována kvůli hrozbě bombového útoku. „Není čeho se obávat,“ znělo z AKP po prohledání druhého patra budovy s tím, že jde o rutinu.

19:40 – Sledovat volby může být lehce matoucí. Procenta uvádí dvě agentury. Anadolu Ajansi nyní tvrdí, že Erdoğan má 51,79 % a Kiliçdaroğlu 42,36 %, sečteno má 56,2 %. Druhá, soukromá agentura ANKA uvádí, že rozdíl je znatelně menší. Současný prezident má podle ní 47,36 % a protikandidát 46,89 %, sečteno má 42,4 %. 

19:18 – Nyní přichází fáze „tvrzení proti tvrzení“. Obě strany – vládní i opozice – tvrdí, že jsou ve vedení. Jak je to doopravdy, je zcela nejasné, nelze se spoléhat ani na informace provládních médií, ani na to, co říkají opoziční politici. Třeba Kemal Kiliçdaroğlu zveřejnil na Twitteru jednoduchou zprávu: „Jsme ve vedení“. Je to tak skutečně? To se teprve uvidí. 

18:14 – Podle prvních neoficiálních výsledků vede Recep Tayyip Erdoğan (59, 47 %) nad Kemalem Kiliçdaroğluem (34,79 %), píše BBC. Jde však o součet prvních 9,1 procenta hlasů, tudíž se situace může snadno obrátit. 

17: 45 – Tradičně je v tureckých volbách vysoká účast. A vypadá to tak i letos. Ve velkých městech jsou stále fronty a lidé volili i na vesnicích. Farmáři šli po odvolení zpět do práce. Dobytek bylo potřeba vyhnat na pastvu.

Odvolit a na pastvu. Lidé chodili volit i na vesnicích / Foto: Filip Brychta

17:37 – „Neopouštějte volební urny, ať už se děje cokoliv!,“ apeloval opoziční kandidát Kiliçdaroğlu na „hrdiny demokracie“, tedy členy volebních komisí. 

16:14 – Volební místnosti se uzavřely, ale lidé, kteří stojí ve frontách budou moci odvolit. Podle zákona by měl šéf volební komise vyzvednout doklady totožnosti každého, kdo stále stojí ve frontě, a umožnit jim hlasovat.

16:00 – Uzavřeno.

15:57 – Volební místnosti se už za pár minut uzavřou. „Přijde jaro!,” slibuje Jolaně nadšeně mladá žena na promenádě u Bosporského průlivu.

15:03 – Reportérská pauza.
Jolana si dává tradiční čaj, Filip si zase dopřává lahůdky z východoturecké kuchyně.

Chcete vědět, co na své cestě zažili a viděli? Připojte se v pondělí v sedm večer na náš stream na lince Praha-Turecko.

14:44 – Dostat se až k volební urně není jen tak. V Besiktas se čeká klidně déle než hodinu.

Účast je podle dojmů místních vysoká.

14:20– Jak to bude s výsledky? Venku by podle místních měly být později večer, volební místnosti se uzavírají ve čtyři odpoledne. Turecké zákony zakazují zveřejnění výsledků právě před osmou večerní (středoevropského času). Aby jeden z kandidátů v nedělním prvním kole zvítězil, potřebuje získat více než 50 procent hlasů. Podle průzkumů ale rychlý závěr není jistý – je proto možné, že se volební místnosti v Turecku otevřou v neděli za dva týdny znovu.

14:02 –„Hodila jsem to opozici, protože mimo jiné doufám, že napraví současnou ekonomickou situaci. A protože je demokratická – Erdoğan je diktátor,“ míní blonďatá čtyřicátnice Ozlem z Istanbulu. Takový postoj tu zaznívá často – to, že je největší město Turecka nakloněné opozici, se nakonec ukázalo už před pár lety. Starostou metropole, v jejímž čele stál současný prezident v 90. letech, se stal kandidát Republikánské lidové strany Ekrem İmamoğlu. Mimochodem jeden ze zvažovaných opozičních kandidátů v letošních volbách.

13:44 – „Lidé budou naštvaní, pokud zvítězí ten špatný,“ odpověděl na otázku Filipa k možným nepokojům Mohommed z vesničky Birecik na jihovýchodě země. V tom, kdo je ten pravý, má jasno. „Erdoğan. Lidé ho mají za zloděje, ale on je pracant. Podívej se na tu silnici,“ dodal. I v předvolební kampani současný prezident upozorňoval na infrastrukturu vybudovanou za jeho vlády.

13:32 – Fronta před hlasovací místností v hip čtvrti Besiktas. „Posouvá se velmi pomalu,” zní z budovy.

I v Besiktas se (stejně jako v prakticky celém Turecku) koná hlasování ve škole.

13:04 – Na Taksimském náměstí klid (a hodně turistů i policistů).

Státní symboly jsou v Istanbulu všudypřítomné. / Foto: Jolana Humpálová/Voxpot

12:31 – Důležitý hlas mají v nedělních volbách mladí voliči. Zhruba polovina Turecka je mladší 32 let a její nemalá část touží po změně. “Jestli zase vyhraje Erdogan, odstěhuju se. Spousta mladých lidí čeká, jak to dopadne. Pokud se nic nezmění, z Turecka odejdou,” tvrdí student z Istanbulu. Podle loňské studie chce žít 73 procent mladých Turků v zahraničí.

12:01 – “Budu hlasovat pro Kiliçdaroğlua. Proč? Víte, já jsem Kurd… tak je vám to asi jasné,” dozvěděla se Jolana v Istanbulu. Muž, kterého potkala nedaleko Taksimského náměstí, narážel na dlouholetou politiku současného prezidenta Erdogana namířenou proti kurdské menšině.

11:42 – Známá nákupní třída Istiklal Caddesi je zatím klidná. Podle některých by právě tady – nebo na náměstí Taksim – mohly v pozdějších hodinách vypuknout nepokoje. Na místě jsou policisté.

Istiklal Caddesi. Rušná ulice v centru Istanbulu, kde například v roce 2022 došlo k bombovému útoku. / Foto: Jolana Humpálová/Voxpot

11:28 – V oblastech zasažených zemětřesením mohou lidé volit na třech místech. Volí v budovách škol, které byly ušetřeny poškození, v provizorních montovaných domech nebo přímo ve stanech. Ve městech jako Malatya, Kahramanmaraş či İskenderun je vidět kampaň obou kandidátů. I tady ale převažuje obličej Recepa Tayyipa Erdoğana a vlaječky jeho Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP).

11:03 –Prezidentští kandidáti mají odhlasováno. Stávající hlava státu volila v Istanbulu, který považuje za klíčovou oblast pro svou výhru. Opoziční kandidát Kiliçdaroğlu hlasoval v Ankaře – stejně jako třetí uchazeč o prezidentské křeslo, nacionalista Sinan Ogan. Ten ale podle průzkumů nemá šanci zvítězit.

10:20 – Města po zemětřesení a stany – i to je kulisa letošních voleb. Mnoho lidí, kteří po přírodní katastrofě opustili své domovy, se kvůli volbám vrací. Turecké úřady v jižních provinciích postižených zemětřesením zřídily provizorní volební místnosti.

Stanové městečko ve městě Gaziantep pro oběti zemětřesení se probouzí do volebního dne / Foto: Filip Brychta

8:56 – Ve volebních místnostech pracují stovky úředníků a volebních pozorovatelů. Ještě před začátkem hlasování složili přísahu, že budou dbát na čestnost hlasování.

8:14 – V Istanbulu panuje velké napětí.„Mezi lidmi kolují různá varování, prostě je potřeba si dávat pozor. Nikdo neví, jak daleko je Erdogan ochotný zajít,“ řekl v sobotu Voxpotu student umění Ömer. 

7:00 – Napříč Tureckem se otevřely volební místnosti. Situované jsou v budovách škol a svůj hlas by tam mělo odevzdat více než 64 milionů lidí. Pět milionů z nich tvoří prvovoliči, kteří by mohli podle některých o výsledku voleb rozhodnout.

Jolana Humpálová

Více článků od autora