Zelenskyj

02. 03. 2022, 04:00

Vrchní velitel Ze: Upřímný klaun prezidentem a nyní i ukrajinským národním hrdinou

Mahulena Kopecká

Služebník lidu – tak se jmenoval seriál, který Zelenského proslavil. Před čtyřmi lety býval populárním komikem. Teď je silným politikem, který s odvahou stojí za svým národem a vede obranu Ukrajiny z epicentra válečné vřavy. Díky svému charismatu a politickým schopnostem si Zelenskyj získává mezinárodní respekt.

Na Ukrajině se mu říká jednoduše „Ze“. Po sítích kolují videa, v nichž ukrajinský prezident tančí v tamní verzi Stardance, na TikToku najdeme obdivné příspěvky a na Twitteru se zase rozebírá, že nadaboval do ukrajinštiny medvídka Paddingtona ve stejnojmenném filmu. Volodymyr Zelenskyj je teď ale něčím víc než jen celebritou, která se stala politikem.

Ze vystupuje jako symbol ukrajinského odporu proti ruské invazi. Kyjevem zní střelba a výbuchy, on se natáčí na ulici společně se svými ministry a zdůrazňuje, že se odmítá evakuovat a stojí za svým lidem. „Neskládáme zbraně. Budeme bránit naši zemi, protože naší zbraní je pravda a naší pravdou je, že toto je naše území, naše země, naše děti, a my tohle všechno budeme bránit.“

Jako příběh z románu

Kariéra ukrajinského prezidenta trochu připomíná scénář jednoho z jeho filmů. Kdo další se v dnešním hrdinovi a vůdci hrdého národa skrývá? Komik, který vystudoval právo, instagramová celebrita s víc než 13 miliony sledujících i milionář s úspěšnou produkční společností.

Čtyřiačtyřicetiletý Zelenskyj vyrůstal v průmyslovém městě Kryvyj Rih, v rusky mluvící oblasti jihovýchodní Ukrajiny. Narodil se do vzdělané židovské rodiny, a když přichází volba budoucí profese, vybírá si studium práv na Ekonomickém institutu ve svém rodném městě. Pak se ale rozhoduje změnit kariéru – a vstupuje do zábavního průmyslu.

Sblížil zemi víc než kdy předtím. Nebyl vedený nacionalismem ani ideologií. Nebyl revolucionář. Byl obyčejným člověkem.

Jako bavič a herec je Zelenskyj populární – a co se týče humoru, nemá moc zábran. Rozjíždí produkční společnost Studio Kvartal 95 a postupně se stává i scenáristou. Jeho tým vytváří stovky filmů a seriálů. Když pak hlasitě kritizuje ukrajinský zákaz ruských umělců, setká se s odporem a na Ukrajině se následně nesmí promítat jeho film Láska ve velkém městě 2. Ve svých satirických vystoupeních zesměšňuje politickou korupci a ukazuje, že země by mohla vypadat i jinak, kdyby dostala příležitost budovat skutečnou demokracii.

Můžeme ho také vidět v romantických komediích nebo v bizarních skečích, kde hraje na piano svým penisem. Hlavním momentem Zelenského herecké kariéry je ale role v satirickém seriálu Služebník lidu (Sluga naroda), který běžel od roku 2015. Tady představuje Ze učitele Vasilije Holoborodka, který se po natočení virálního videa o vládní korupci nečekaně stává prezidentem a bojuje proti oligarchům. Seriálová linka předjímá jeho politickou budoucnost.

@ch_ud_ik #зеленський #зеленский ♬ оригінальний звук – user4550785365373

Následně Zelenskyj zakládá politickou stranu nazvanou po svém úspěšném seriálu, obklopuje se lidmi ze Studia Kvartal 95 a začíná předvolební kampaň. „Lidé chtějí vidět prezidenta, jako je Vasyl Holoborodko, se stejnými morálními hodnotami,“ vyjádřil se Ze před volbami. „Už mají plné zuby establishmentu. Chtějí něco nového.“ Právě televizní role mu byla inspirací v jeho politické kariéře.

„Už tenkrát tento neobvyklý příběh působil na mezinárodní společenství jako výstřední podobenství o naší neklidné době. Dnes, při zpětném pohledu, to vypadá jako příběh z románu,“ upozorňuje novinář Jeremy Cliffe.

Bavič schopným prezidentem

Protože Zelenskyj pochází z východní Ukrajiny a jeho rodným jazykem je ruština, někteří možná předpokládali, že se to otiskne i do jeho politické kariéry a jeho rétorika bude proruská. Zelenskyj ale rázně odmítá rusko-ukrajinský rozkol, který využívají někteří politici v jeho vlasti i Kreml. „Sblížil zemi víc než kdy předtím. Nebyl vedený nacionalismem ani ideologií. Nebyl revolucionář. Byl obyčejným člověkem,“ shrnuje The Economist.

Čtěte také: Vidím ti na očích, že jsi sabotérka: Bombardovaný Kyjev ovládá odvaha i paranoia

Ve své předvolební kampani se Zelenskyj zaměřil na možná trochu populistická témata, která trápila právě běžné Ukrajince. Dává si za cíl bojovat proti korupci a oligarchii v zemi a vyřešit nepokoje na východě Ukrajiny. Chce, aby jeho stát nebyl ani „zkorumpovaný partner Západu“, avšak ani „malá sestra Ruska“. Tahle rétorika se mu vyplatí, i když výhru prý vůbec nečekal.

„Muž, který dříve bavil národ, se teď stal jeho hlasem,“ píše The Economist po volbách. V dubnu 2019 vítězí Zelenskyj s výsledkem 73 % hlasů nad úřadujícím prezidentem Petrem Porošenkem. I přes svou hereckou minulost a nulové politické zkušenosti se Zelenskyj ujímá své funkce zodpovědně. Právě hodnoty, které představoval v komediálním seriálu, jako by přenášel i do prezidentského úřadu. „Všem zemím bývalého Sovětského svazu – podívejte se na nás. Všechno je možné,“ deklaruje v prezidentském projevu.

Celý život jsem se snažil dělat všechno, aby se Ukrajinci smáli. V příštích pěti letech udělám vše pro to, abyste neplakali.

Následně v květnu 2019 rozpouští ukrajinský parlament a vyhlašuje předčasné volby. Chce tak upevnit svou moc a efektivněji bojovat proti korupci.

Dalším z důležitých bodů jeho politiky jsou pokusy vyjednávat s Ruskem a urovnat konflikt na východě své země. Během volební kampaně měl mnoho stoupenců na jižní a východní Ukrajině, včetně Doněcké a Luhanské oblasti. Pár měsíců po volbách podpořil dohodu, která by dovolovala místní volby na územím ovládaném separatisty – ovšem jen v případě, že tu nebudou ruské jednotky a Ukrajina získá kontrolu nad celou svou hranicí s Ruskem.

Rozhodnutí vyvolalo protesty. Zelenskyj se snažil konflikt urovnat, mluvil o obyvatelích Doněcka a Luhanska jako o ukrajinských občanech a zdůrazňoval, že je chce znovu začlenit do Ukrajiny. Následně se mu podařilo sjednat výměnu několika skupin ukrajinských válečných zajatců s Ruskem.

S probíhající válkou na Ukrajině získávají na ještě větší naléhavosti Zelenského dlouhodobé snahy urychlit vstup Ukrajiny do Evropské unie i do NATO. Středobodem mezinárodního dění ale není poprvé. Právě Zelenskému totiž v červenci 2019 telefonoval Donald Trump a naléhal na něj, aby začal vyšetřovat korupci Bidenovy rodiny na Ukrajině. Americký exprezident také žádal, aby Ze prošetřil konspirace o tom, že se Ukrajina pokoušela ovlivnit volby v roce 2016. Pro Trumpa kauza skončila jeho prvním impeachmentem. Zelenskyj dal od těchto spekulací ruce pryč a prohlásil, že s americkými volbami nechce mít nic společného.

„Zachovává jednotnou vládu a nešel za tím, co po něm chtělo Rusko nebo USA,“ shrnuje ukrajinský výzkumník Russ Bellant. „Ví, že je teď uprostřed větší mocenské hry mezi supervelmocemi, a vypadá to, že si dobře uvědomuje, co dělá… Ví, co je v sázce.“ A vědí to i Ukrajinci. Za poslední roky narůstá v zemi pocit národní hrdosti i důvěra v demokracii a prozápadní směřování Ukrajiny. Jak se ale Ze stal tak oblíbeným, že si získal většinu voličských hlasů?

S klaunským nosem

Na Ukrajině bývala politika často silně navázaná na byznys. Právě tohle ale od začátku Zelenskyj odmítal. Jeho komediální charakter a vystupování mohlo oslovit Ukrajince, kteří už byli unavení místní korupcí a intrikami elit a politiků.

„Nezamilovali se ani tak do něj, jako do jeho pohádkové televizní postavy Holoborodka, prostořekého učitele, který se zázračně proměnil v prezidenta,“ naznačuje The Economist. Herecká kariéra, satirické výstupy a smysl pro humor pomohly Zelenskému k vítězství. V kombinaci s protikorupční politikou to zafungovalo. „Celý život jsem se snažil dělat všechno, aby se Ukrajinci smáli,“ řekl Zelenskyj ve svém inauguračním projevu. „V příštích pěti letech udělám vše pro to, abyste neplakali.“

Zelenskyj neměl tým poradců z řad odborníků či zázemí silné politické strany, nepořádal ani klasické předvolební akce. Vsadil místo toho na sociální sítě, na YouTube, Facebook i Instagram. Proti kampani Petra Porošenka, který s vážnou tváří deklaroval svůj slogan „jazyk, armáda, víra“ stál Zelenskyj s červeným klaunským nosem a ve svých vystoupeních ukazoval, že oligarchové a politici klamou lidi – zatímco on je upřímným klaunem.

https://www.instagram.com/p/Btk0UmPI1re/?utm_source=ig_web_copy_link

Ukrajinci totiž byli čím dál víc naštvaní na politické elity, mimo jiné i kvůli konfliktům v roce 2014. A Zelenskyj mezi ně nepatřil. Svou kampaň postavil na své odlišnosti od ostatních kandidátů. Ukrajinský prezident ale v očích veřejnosti nebýval vždy jen kladným hrdinou.

Frontman pro oligarchy?

Přestože Ze už od začátku kandidatury deklaroval, že bude bojovat proti bohatým ukrajinským oligarchům, velké téma bylo právě jeho napojení na jednoho z nich – Ihora Kolomojského. Zelenskyj se kdysi objevoval na televizním kanálu tohoto miliardáře (který je mimo jiné velkým Porošenkovým rivalem). Proto se objevily otázky – není komik pouze nástrojem příslušníka ukrajinské elity?

Kolomojskyji spoluzaložil PrivatBank, největší komerční banku na Ukrajině, která byla v roce 2016 znárodněna. Tvrdě také bojoval proti ruským separatistům vlastními polovojenskými jednotkami. A Putinovi říkal „schizofrenní trpaslík“. Bohatý oligarcha si také měl objednat několik vražd, a aby zastrašil své hosty, ve své kanceláři často krmil žraloka, který tu plaval v akváriu. Dokonce ho vyšetřovala kvůli finančním zločinům FBI.

Ještě na začátku února si 55 % Ukrajinců myslelo že Zelenskyj by v případě války nebyl schopný velitel, nyní mu věří až 91 % jeho spoluobčanů.

Právě tento oligarcha financoval velkou část Zelenského předvolební kampaně. Prezidentský kandidát používal neprůstřelný Mercedes, registrovaný na společníka Kolomojského. Miliardář se do země vrátil tři dny před Zelenského inaugurací. Ze ale všechna obviněná z toho, že by měl být jen něčí loutkou, odmítl. A následně se svými politickými kroky snažil upevnit přesvědčení, že svůj boj proti korupci myslí vážně. „I přes vazby na Kolomojského nenaplnil Zelenskyj očekávání, že z něj bude podlézavý klaun – nebo pokřivený frontman pro ukrajinské miliardáře,“ dodává NY Post.

Spojitost s oligarchou nebyla jediným sporným bodem v Zelenského politické kariéře. Na začátku se objevovaly pochybnosti o tom, zda může svou novou roli zvládnout bez předchozích zkušeností a s týmem lidí z Kvartalu 95, kteří toho příliš nevěděli ani o politice, ani o diplomacii. Porošenko těsně po volbách pronesl, že Kreml nejspíš uvítá zvolení „nového, nezkušeného“ prezidenta, který může být snadno vlákán do ruské sféry vlivu. Ukazuje se, že se naštěstí mýlil.

Zelenského preference ale poslední měsíce klesaly. Objevily se obavy, že jeho boj proti oligarchům není dostatečný a jednání s Ruskem je příliš pomalé. Některým se nelíbilo ani to, že nebere dost vážně hrozbu ruské invaze, přestože tlak u ukrajinských hranic narůstal. „Vyhýbal se tématu války… Bylo to téma mimo jeho komfortní zónu, a ve své veřejné rétorice sem nebyl ochotný zajít,“ myslí si komunikační konzultantka Jaryna Ključkovska.

Čtěte také: Ochrana před genocidou a boj s nacisty. Jak píšou o válce ruská média?

Ještě na začátku února si 55 % Ukrajinců myslelo, že Zelenskyj by nebyl schopný velitel v případě válečného konfliktu. Po začátku ruské invaze minulý týden se ale ze strany veřejnosti ozvala silná podpora. Až 91 % dotázaných ho podporuje. Jako by zemi sjednocoval a inspiroval, píše BBC. Vše se možná obrátilo po jeho vystoupení na Mnichovské bezpečnostní konferenci 19. února. „Když se na školním hřišti objeví kráter po bombě, děti se ptají: Zapomněl snad svět na své chyby 20. století?“ vyprávěl prezident o návštěvě východoukrajinské mateřské školky, která byla zasažená raketou. „Lhostejnost z vás dělá spoluviníka.“ Teď je bývalý komik v první linii obrany své země.

Židovský hrdina

O svém židovském původu mluví Zelenskyj jen málo, občas se ale vyjádří, že je na něj hrdý. V kontextu současného dění je ale právě tento aspekt důležitý.

Jedním z argumentů Vladimira Putina pro odstartování války na Ukrajině byla totiž mimo jiné „demilitarizace a denacifikace“ sousední země – země, kterou vede židovský prezident. „Tvrdí vám, že jsme nacisté. Ale mohl by národ, který ztratil víc než osm milionů lidí v boji proti nacismu, snad podporovat nacismus?“ zdůraznil v reakci na to ukrajinský prezident. „Vysvětlete to mému dědečkovi, který si prošel válkou u pěchoty sovětské armády,“ dodal pak. Tři z jeho předků zemřeli během holocaustu.

Když zaútočíte, uvidíte naše tváře, ne naše záda.

Podle novináře Gala Beckermana byli v sovětském prostoru Židé vnímaní jako věční outsideři a „kosmopolité bez kořenů“. Navíc šlo o prostředí s dlouhým dědictvím antisemitismu. Kousek od Kyjeva leží rokle Babí Jar. Právě zde se odehrál masový židovský pogrom v roce 1941. „Pokud se ale teď stal Zelenskyj symbolem Ukrajiny, možná, že se Židé konečně mohou začít cítit zajedno se zemí, která se je kdysi neustále snažila vyplivnout,“ uzavírá Beckerman.

Zelenskyj si podle Beckermana získal Ukrajince tím, že v komediálních skečích hrál roli, která Židům byla často přisuzovaná, tedy roli outsidera. A oni v něm viděli sebe – Ukrajince jako bojovníky, kteří se snaží udržet si národní identitu uprostřed vřavy a ruských útoků, jež ohrožují a popírají jejich právo na nezávislost.

„Budeme se bránit.“

Jeho země je uprostřed válečného konfliktu a jemu jde o život. Ukrajinský prezident i tak zůstává v ostřelovaném Kyjevě, natáčí proslovy a videa na sociální sítě a spoluobčany ujišťuje, že obranu vlasti nevzdá. A to i přesto, že Rusové „chtějí politicky zničit Ukrajinu tím, že sejmou hlavu státu“. Zelenskyj je pro Kreml nepřítel číslo jedna. Přesto evakuaci odmítl.

Čtěte také: Kyjev už odrazil i nepříjemnější hosty, ubráníme se, říkají Ukrajinci

„Rusko ráno zrádně zaútočilo na náš stát, podobně jako nacistické Německo za druhé světové války,“ tweetoval Ze poté, kdy ruská armáda zahájila agresi. „Od dnešního dne jsou naše země na různých stranách světových dějin. Rusko se vydalo cestou zla, ale Ukrajina se brání a nevzdá se své svobody bez ohledu na to, co si Moskva myslí.“ Právě jeho vystoupení na sociálních sítích mají silnou odezvu. Jako by dobře věděl, co napsat, aby to v Ukrajincích podpořilo pocit sounáležitosti i odpor proti invazi. Dokázal vyjádřit všechny obavy Ukrajinců i touhu bojovat. „Když zaútočíte, uvidíte naše tváře, ne naše záda.“

Působí v ostrém protikladu proti svému ruskému protějšku. Zatímco Putin vykresluje Ukrajince jako agresivního nepřítele, Zelenskyj často promlouvá v proslovech přímo k Rusům jejich rodným jazykem a zdůrazňuje, jak blízko k sobě oba národy mají: „Jsme odlišní, ale to není důvod k nepřátelství. Chceme si určit naši budoucnost sami, mírumilovně, klidně a čestně.“

Zelenskyj je klidný a důstojný protipól k agresivním výkřikům Kremlu, jenž „vypouští nesouvislé proslovy“, myslí si novinář Jeremy Cliffe. Podle něj se Ze takovým symbolem stává právě tváří v tvář nepředstavitelné hrozbě, což kontrastuje s Putinem, který se ukrývá kdesi v Rusku a obklopuje se pouze svými pohůnky.

Volodymyr Zelenskyj díky svému vystupování okolo sebe vytvořil narativ vzdoru, odvahy a odolnosti – skoro jako kdyby byl znovu hercem a budoval příběh postavy v jednom ze svých filmů. Jenže možná právě takový příběh mezi všemi ostatními nyní Ukrajina potřebuje nejvíc.

Mahulena Kopecká

Více článků od autora

Témata: Zelenskyj, Prezident, Rusko, Ukrajina, Válka