Politika

08. 04. 2025, 08:32

Všichni prezidentovi narkobaroni. Co sblížilo Bukeleho a Trumpa?

Tomáš Trněný

Prezident Salvadoru Nayib Bukele během jednání svého kabinetu | Foto: Casa Presidencial El Salvador / Wikimedia Commons
Prezident Salvadoru Nayib Bukele během jednání svého kabinetu | Foto: Casa Presidencial El Salvador / Wikimedia Commons

Mezi osobami deportovanými z USA do Salvadoru je i jedna z hlav latinskoamerického narkozločinu. Zároveň však přibývají důkazy o propojení gangů se salvadorskou vládou.

Místo argentinského prezidenta Javiera Mileie salvadorská hlava státu. Poslední týdny naznačují, že americký prezident Donald Trump má v Latinské Americe nového oblíbence.

Obě latinskoamerické hlavy státu sice dostaly pozvání na Trumpovu lednovou inauguraci, avšak aktuální dění okolo deportací ze Spojených států favorizuje v pomyslném souboji o Trumpovo uznání salvadorského prezidenta Nayiba Bukeleho.

Bukele zkraje roku otevřel svá vězení osobám deportovaným z USA. Kroku předcházela návštěva amerického ministra zahraničí Marca Rubia a americký příslib pomoci s financováním rozsáhlého vězeňského komplexu.

Stále pevnější vazby mezi oběma zeměmi pak potvrdila návštěva americké ministryně vnitřní bezpečnosti Kristi Noem, která inspekci doprovodila kontroverzním videem přímo z prostoru zařízení.

„Chci, aby každý věděl, že když do naší země přijde nelegálně, tohle může být jeden z následků, který ponese,“ říká ministryně na videu. „Pokud neodejdete hned, budeme vás pronásledovat, zadržíme vás a vy můžete skončit v téhle salvadorské věznici,“ dodává Noem.

CECOT (Centro de Confinamiento del Terrorismo)

Věznice s kapacitou až 40 tisíc vězňů funguje v zemi od února 2023. Od té doby v Salvadoru, který do nástupu Bukeleho a jeho politiky „Mano Dura“ (Tvrdá ruka) patřil mezi nejnásilnější země světa, putovalo za mříže přes 100 tisíc lidí (více než 1,7 procenta populace).

V době zveřejnění videa deportovaly Spojené státy do Salvadoru nejméně 261 venezuelských občanů. Prezident Bukele potvrdil přílet dvou amerických letounů s 238 členy venezuelského kartelu Tren de Aragua a třiadvaceti příslušníky gangu MS-13 na palubě.

Obě letadla přistála ve středoamerické zemi navzdory příkazu okresního soudce Washingtonu, D.C. Jamese Boasberga deportace zastavit.

„Jejda, příliš pozdě,“ napsal na platformě X po dosednutí letadel prezident Bukele – muž, který podobně jako jeho američtí spojenci dění okolo deportací pečlivě dokumentuje a staví si tak obraz bojovníka se zločinem.

Čtěte také: „Nejvíc cool diktátor na světě“ Nayib Bukele potírá v Salvadoru zločin brutalitou

Dobří narkobaroni se vracejí

Dlouhodobě budovanou pověst salvadorského prezidenta ale narušují poslední zjištění serveru Drop Site News: mezi deportovanými má být i César Humberto López-Larios přezdívaný „Greñas“.

Podle amerických federálních žalobců jde o muže, který jménem gangu MS-13 (jehož je spoluzakladatelem) tajně vyjednával s Bukeleho vládou o utlumení zločineckých aktivit.

K propuštění Greñase ze salvadorského vězení došlo v roce 2020, tedy rok po nástupu prezidenta do funkce. López-Larios měl podle serveru Infobae opustit věznici spolu s dalšími významnými členy MS-13 díky dohodě mezi gangem a vládou. Následně mu bylo dovoleno odcestovat do Mexika.

Právě tam ale došlo ke Greñasově zatčení. Vloni v červnu ho FBI ve spolupráci s ministerstvem vnitřní bezpečnosti a mexickými úřady zadržela a následně transportovala do amerického Houstonu. Zatčení tehdy americké úřady označily za „významný úspěch a další zásadní krok v likvidaci mezinárodního zločinu“.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Tomáš Trněný

Více článků od autora

Témata: Deportace, Salvador, Drogy, Politika, USA