Politika

23. 12. 2023, 05:24

Z Miss Universe symbolem protestů. Diktátor z Nikaragui podnikl zátah na soutěž krásy

Simone Radačičová

Soutěž Miss Universe poprvé v historii vyhrála dívka z Nikaragui. Oslavy ale netrvaly dlouho. Sheynnis Palacios se před pěti lety zúčastnila protestů proti autoritativnímu režimu, který potlačuje jakoukoliv opozici. Nyní podnikl zátah i proti tamní soutěži krásy. 

Na pódiu stojí dvě konvenčně krásné dlouhovlasé brunetky. Jedna je z Thajska, druhá z Nikaragui. Jsme ve finále soutěže nejkrásnějších žen z celého světa. Uspět může jen jedna. „A Miss Universe se stává…“ napíná moderátorka diváky v dramatické pauze. Obě dívky se s napětím drží za ruce a čekají na verdikt. „Nikaraguaaa!“ oznámí moderátorka do burácejícího davu. Štíhlá a vysoká dívka nevěří a dojetím se rozpláče. Na hlavu jí nasadí korunku, zatímco jí tleskají desítky neúspěšných krásek z celého světa.

Z drobné dívky se rychle stal symbol národní pýchy a odporu proti utužující se diktatuře.

Na první pohled by se mohlo zdát, že je to jen jedna z dalších soutěží krásy, na které se rychle zapomene. Třiadvacetiletá Nikaragujka Sheynnis Palacios, která letos vyhrála Miss Universe, ale z této řady vybočuje. Krátce po soutěži totiž vyšlo najevo, že se v roce 2018 zúčastnila protestů proti vládě tamního autoritativního prezidenta Daniela Ortegy. A ten neváhal krátce poté rozjet kampaň proti nikaragujské soutěži krásy.

Revolucionář po návratu utahuje šrouby

Poslední červnový den roku 2018 se tehdy osmnáctiletá Palacios probudila brzy ráno. Zvažovala, zda půjde na jednu z dalších protivládních demonstrací v hlavní městě Managua. „O protestním pochodu jsem věděla. Nebyla jsem si ale jistá, jestli mám jít. Měla jsem strach, co by se mohlo stát,“ napsala na sociální síť X, dříve Twitter. Nakonec ale překonala své obavy a přeci jen se přidala k tisícům dalších lidí, kteří tehdy vyšli do ulic.

Protesty tehdy trvaly už několik týdnů. Byly namířené proti prezidentovi Danielu Ortegovi. Bývalý revolucionář a člen sandinistů neboli Sandinovské fronty národního osvobození (Frente Sandinista de Liberación Nacional, FSLN) se poprvé k moci dostal v roce 1985. Tehdy převzal zemi v troskách po letité diktatuře tamní vlivné rodiny Somozů. Ve funkci byl pět let, než v roce 1990 prohrál prezidentské volby. Už tehdy slíbil, že se jednou zase vrátí do vrcholné politiky. Podařilo se mu to až v roce 2007.

Od svého návratu začal postupně upevňovat moc a dosazovat své příbuzné na klíčové posty nejen v tamní vládě, ale také v armádě či médiích. V roce 2018 se pokusil prosadit reformu sociálního systému. Okamžitě se proti ní a jeho autoritativním krokům vzedmula nevídaná vlna odporu. Protesty trvaly několik měsíců. Ortega je nechal opakovaně brutálně potlačovat. Vyžádalo si to 355 obětí a stovky zraněných.

Někdejší revolucionář pak ještě více utáhl šrouby. Výrazně potlačuje jakoukoliv opozici, ať už se jedná o politiky, novináře, aktivisty, nebo třeba zástupce katolické církve. Pod jeho dohledem Nikaragua zavřela stovky nevládních organizací včetně třeba tamní odnože Rotary Clubu. Tento týden dokonce vyhostila Mezinárodní výbor Červeného kříže.

Čtěte také: Vraždy a drogy ve jménu božím. V Latinské Americe nic neobvyklého

Nikaragujci kvůli chudobě a represím často raději volí odchod ze země. Odhaduje se, že od roku 2018 odešlo na 600 tisíc obyvatel, hlavně do USA a do Kostariky.

Obyvatelé zhruba sedmimilionové země, která patří mezi nejchudší na americkém kontinentu, tak nemají příliš mnoho důvodů k oslavám. Proto u nich tolik rezonoval úspěch Palacios na mezinárodní soutěži krásy, které jsou v Latinské Americe velmi populární a hojně sledované. Na tento okamžik mnozí z nich čekali dlouhá léta.

Protest v Managui v Nikaragui 18. srpna 2018 / Shutterstock

Jakmile se dozvěděli, že Miss Universe vůbec poprvé v historii ovládla dívka z jejich země, spontánně vyrazili oslavovat do ulic. Ven jich vyšlo vůbec nejvíce od protestů z roku 2018. Někteří z nich zpívali hymnu, jiní měli v rukách nikaragujské modrobílé vlajky. Ty jsou ale na podobných shromážděních zakázané. Režim totiž prosazuje vlajky v červenočerné barvě sandinistů.

„Díky za to, že jste našemu trpícímu lidu přinesla radost. Díky za to, že jste nám dala naději na hezčí budoucnost pro naši zemi,“ napsal na síť X přední nikaragujský biskup Silvio Báez, který žije v exilu v USA, ve vzkazu, který zní od představitele církve překvapivě.

„Bylo to, jako by někdo vyhrál mistrovství světa,“ řekla k tomu pro list Guardian Gioconda Belli, tamní spisovatelka a básnířka, v narážce na to, že Nikaragua nemá příliš mnoho úspěšných sportovců.

Vláda dokonce vydala prohlášení, ve kterém přivítala úspěch Palacios s „pýchou a radostí“.

Oslavy ale netrvaly dlouho. V tamním tisku se krátce poté objevily fotky, na kterých Palacios a další lidé, kteří se podílejí na přípravě soutěže Miss Nicaragua, včetně její ředitelky Karen Celebertti, před pěti lety demonstrovali proti tamnímu režimu.

Fotky protestující Palacios se pak začaly šířit po sociálních sítích. Z drobné dívky se rychle stal symbol národní pýchy a odporu proti utužující se diktatuře.

Tamní vláda okamžitě otočila a svůj dřívější postoj přehodnotila. Autoritativní režim obvinil ředitelku tamní soutěže Miss ze spiknutí s cílem svrhnout prezidenta Ortegu a jeho vlivnou manželku, viceprezidentku Rosariu Murillo. Tvrdí, že Celebertti úmyslně zfalšovala výsledky soutěže Miss Nicaragua, aby v ní uspěla právě dívka s protivládními postoji.

Miss Exil

Režim pak proti soutěži Miss a její ředitelce podnikl zátah. Celebertti ani její dcera se od finále soutěže nemohou vrátit domů a mají zákaz vstupu do země.

Tamní policie mezitím zadržela jejího manžela a syna, napsal list New York Times s odkazem na dobře informované zdroje. Obvinila je z účasti na protestech a „nepodařeném převratu“.

Podle ní se Celebertti, její manžel a syn všichni účastnili protivládních protestů. Poté, co je režim v roce 2018 potlačil, rodina prý nadále udržovala kontakty s „příznivci zrady“. Tvrdí, že Miss Nicaragua určenou k „propagaci nevinných soutěží krásy proměnili v pasti a politické léčky, jež financují zahraniční agenti“.

Celebertti, která sama před lety korunku krásy vyhrála, se nakonec rozhodla odejít z čela soutěže, kterou ve své rodné zemi vedla 23 let. Napsala, že vítězství Palacios ve světové soutěži je úspěchem pro všechny obyvatele Nikaraguy nehledě na jejich politickou orientaci.

Palacios se zatím do své rodné země nevrátila. Nedávno se přestěhovala do New Yorku, aby mohla vykonávat povinnosti, které pramení z titulu Miss Universe. Její účet na Facebooku, kde měla své fotky z protestů z roku 2018, byl smazán.

Autoritativní režim se mezitím snaží novou Miss Universe a celou soutěž krásy v Nikaragui očernit.

„Situace v oblasti lidských práv se pod Ortegovým režimem zhoršuje. Nikdo není v bezpečí – ani lídři občanské společnosti, zástupci podnikatelské sféry, škol a katolické církve, a teď už ani soutěží krásy. Tento režim nebude akceptovat žádný nesouhlas těch obyvatel Nikaragui, kteří odmítají autoritativní režim,“ řekl pro Voxpot Eddy Acevedo, analytik z washingtonského think-tanku Wilson Center.

Čtěte také: Nejvíc cool diktátor na světě“ Nayib Bukele potírá v Salvadoru zločin brutalitou

„Poslední útoky na Sheynnis Palacios a Karen Celebertti jsou další připomínkou toho, jak hluboko může režim klesnout a jak zoufale se snaží udržet u moci,“ doplňuje.

Sama Palacios se nechala slyšet, že nemá strach se vrátit domů, aby svůj úspěch mohla oslavit i tam. „Samozřejmě pracujeme na tom, abych se mohla vrátit do své země a sdílet to se všemi lidmi, kteří vyšli do ulic,“ řekla k tomu, aniž by dodala, kdy přesně chce do Nikaragui přijet. Zda to bude možné ale není jasné – tamní úřady pro ni vydaly zákaz vstupu.

Autoritativní režim se mezitím snaží novou Miss Universe a celou soutěž krásy v Nikaragui očernit. Před několika dny tamní policie dokonce zadržela umělce, kteří na zeď ve zhruba 130 tisícovém městě Estelí namalovali portrét Palacios. Úřady jej nakonec nechaly přemalovat.

Na sociálních sítích se ale šíří video, na kterém rapper známý jako Witto El Menor nazpíval nové Miss Universe poctu. „Ve tvé siluetě vidím svou vlajku,“ rappuje pevným hlasem a mává přitom zakázanou, modrobílou vlajkou. Ať už se Palacios vrátí, nebo ne, znovu přinesla obyvatelům Nikaragui naději, na kterou léta čekali.

Simone Radačičová

Více článků od autora