Konflikty

01. 04. 2024, 13:08

České tajné služby jsou mistry v improvizaci, spojenci to cení, říká Bagge

Vojtěch Boháč

Daniel Bagge Foto: Voxpot

S Českem si dnes chce předávat zpravodajské informace celý západní svět, což se v minulých letech dělo spíš navzdory politickému vedení země. Soukromé firmy podle něj mají dnes často větší zpravodajské kapacity než státy a také dokáží být ve využívání informací efektivnější.

Na stole v práci má právě analýzu toho, jaké součástky do ruských zbraní se vyrábí v zahraničí a jak jejich přísun zastavit a pomoct tak denně bombardované Ukrajině. Nezabývá se jen dodavatelskými řetězci do Ruska, ale také do Číny nebo do Íránu.

Daniel Bagge fungoval dva roky jako technologický stratég v českém Vojenském zpravodajství, kde podle svých slov potkal jedny z nejinteligentnějších a nejtalentovanějších lidí za svou kariéru. To jde vidět i na tom, že se s Českem dnes chtějí bavit a vyměňovat si informace zpravodajské špičky celého západního světa.

Poslouchejte také: Tomáš Pojar: Do Gazy bych pomáhat nejel. Česko není světový mírotvorce

“Když jsem jednal s partnery z Five Eyes (mezinárodní zpravodajská aliance), tak pro mě bylo šokující vidět, jak jsou nadšení, že s námi mohou vyměňovat data a algoritmy,” hodnotí Bagge s tím, že v tu chvíli bylo jasně vidět, že když Češi chtějí, dokáží být na úplné špiče. Většinou se to ale nedaří kvůli špatné schopnosti nadřízených vést své lidi.

“České zpravodajské služby v době krizí bych hodnotil známkou 8 z 10, ale v době klidu jen 4 z 10,” vypráví s tím, že když se blíží průšvih, jsou Češi velmi dobří v improvizaci. Když je naopak klid, nedokážeme improvizaci přetvořit ve funkční systémová řešení.

I když dnes záběry dělostřelectvem zničených měst působí jako z druhé světové války, ve skutečnosti pozorujeme válku nové generace. Projevuje se to především v rychlosti a systému předávání informací. Zároveň ve válkách začínají hrát klíčovou roli soukromí aktéři jako Microsoft, Starlink, Palantir a další firmy, jejichž kapacity jsou dnes už často mnohem vyšší, než schopnosti států.

K tomuto trendu se přidal i sám Daniel Bagge, který před necelým rokem opustil po téměř dvou dekádách státní služby a dnes pracuje v soukromé mezinárodní firmě Strider Technologies, kde se věnuje bezpečnostnímu zpravodajství na pozici seniorního analytika.

Bavili jsme se také o budoucnosti zpravodajských služeb, upadající Číně nebo Spojených státech pod vládou Donalda Trumpa.

Vojtěch Boháč

Více článků od autora