
Izraelská armáda vytvořila v Pásmu Gazy několik širokých koridorů, nad kterými drží kontrolu. Palestincům tam ale žít nedovolí – prostor, který na svém území smí obývat, IDF výrazně zmenšila.
Mapa Pásma Gazy se mění před očima.
Nárazníkové zóny, které tvoří třicet procent z už tak omezeného palestinského území, nově vykrojily do mapy oblast oddělenou od hranic s Egyptem včetně města Rafáh a střední Gazy. A to po celé délce – od moře k hranicím Izraele. Na severu palestinského území pak vzniká další koridor.
Prostor, po kterém se může pohybovat a žít v něm 2,3 milionu Palestinců a Palestinek, se tak zmenšuje.
Podle NPR je momentálně více než polovina území v Gaze palestinskému obyvatelstvu nepřístupná. Hraniční přechod do Egypta, který se stal součástí nárazníkové zóny na jihu Pásma, byl také jediným, který nekontroloval pouze Izrael.
Čtěte také: Izrael plánuje obsadit Rafah, chce odříznout Gazu od Egypta
Od 18. března, kdy izraelská armáda zahájila novou ofenzivu, bylo navíc podle OSN vnitřně vysídleno více než půl milionu lidí. Počet obětí v Gaze od tohoto data přesáhl 1630 osob.
„IDF nyní dokončila převzetí kontroly nad osou Morag, která prochází Gazou mezi Rafáhem a Chán Júnisem, čímž se celé území mezi osou Filadelfie a Morag stává součástí izraelské bezpečnostní zóny,“ uvedl izraelský ministr obrany Jisrael Kac ve svém prohlášení.
Široké „bezpečnostní zóny,“ jak je Izrael nazývá, zřejmě jen tak nezmizí.
„Na rozdíl od minulosti se IDF nestahuje z oblastí, které byly vyčištěny a zabrány,“ konstatoval podle agentury Reuters šéf obrany Jisrael Kac.
Vojáci IDF mají podle něj v oblasti setrvat i v případě, že se vláda s Hamásem dohodne na ukončení války. V příspěvku na síti X ministr Kac uvedl, že „Gaza se stane menší a izolovanější a stále více jejích obyvatel bude nuceno evakuovat se z bojových zón.“ Palestince také vyzval, aby „odstranili Hamás“, a tím „ukončili válku“.
Izraelská vláda se už dříve zavázala vystupňovat své útoky a obsadit rozsáhlé části Gazy. Chce tím vyvinout tlak na Hamás a dosáhnout propuštění zbývajících devětapadesáti rukojmích a přijetí nových podmínek příměří.
Poslechněte si také: PULS | Izrael si už bere Západní břeh. Co čeká Gazu?
Vyjednávání o něm se ale za poslední týdny neposunulo k žádnému závěru a Izrael i nadále blokuje přísun humanitární pomoci i elektřiny do Gazy.