Ofenziva

15. 06. 2023, 11:27

Nejde o žádný blitzkrieg, Ukrajina metodicky ukusuje jednu vesnici za druhou, říká analytik o protiofenzívě

Vojtěch Boháč

Ukrajinské ztráty několika tanků Leopard a většího množství obrněnců Bradley na samém začátku protiofenzívy vyvolaly u některých pozorovatelů pochybnosti, jak dobře ukrajinská strana akci naplánovala. S analytikem Jakubem Janovským jsme se bavili o tom, co dnes vidí na frontě i jakou šanci dává ukrajinské armádě.

Naposledy jsme se s Jakubem Janovským spojili k rozhovoru v polovině května. Ten spolu s mezinárodním týmem dobrovolníků v projektu Oryx každý den sleduje všechny dostupné fotografie a videa zničené a poškozené techniky v místě bojů a od začátku války tvoří rozsáhlou databázi.

V té době očekával, že protiofenzíva začne ukrajinskou snahou identifikovat bojem v různých částech fronty slabé jednotky na straně obránce a přes ty se prolomit přes hlavní obrannou linii. Nyní vidíme ostré boje rovnou v pěti směrech po většině délky fronty. Ani po deseti dnech se nicméně ukrajinským jednotkám nedaří dosáhnout významnějšího průlomu. Ukazuje to na neúspěch první fáze ofenzívy? A jak číst ztráty cenných německých tanků a amerických obrněnců?

Když jsme se bavili naposled zhruba před měsícem, říkal jsi, že ruské zákopy působí dojmem, že jsou v hodně špatném stavu. Prokazuje se nyní v tom, co vidíš při postupu Ukrajinců?

Ne, a to proto, že pokud vím, tak se Ukrajinci zatím nedostali k hlavní zákopové linii. Pohybují se v současnosti zejména v místech, kde se nacházela jen frontová linie. I tam byli ruští vojáci samozřejmě zakopaní, ale tyto zákopy dosud nehrály větší roli. Ta hlavní opevnění jsou vzdálená ještě asi tak od 5 do 20 kilometrů od frontové linie. Tam se Ukrajina teprve dostává, především na východě země, kde obsadila několik vesnic a postoupila o pět kilometrů. V tomto směru jsou asi deset kilometrů od hlavní obrany.

Největší ztráty tedy máme čekat v momentě, kdy se Ukrajinci posunou o těch zhruba deset až patnáct kilometrů k hlavní obranné linii?

Ano, u zásahů, kde se ji budou pokoušet prolomit, bych očekával větší ztráty. I když Rusové mají různé typy opevnění, některé lépe udělané, jiné hůře. Viděl jsem například obranu typu: 30 metrů rovný zákop, zatáčka, dalších 30 metrů rovný zákop. Pokud něco spadne do záhybu, tak je vymazána pěchota na 50 metrech frontové linie. Jenže takové opevnění samozřejmě není všude. Obecně bude záležet, jak moc budou Ukrajinci schopni identifikovat a využít slabší místa v obraně Rusů. To se týká i samotných jednotek. Umístí-li Rusové někam třeba slabší jednotku složenou z čerstvě mobilizovaných vojáků, mohou její příslušníci snadno zpanikařit a ustoupit.

Když se podíváme na dostupné fotografie a videa, co nám říkají o úspěších či neúspěších protiofenzívy? 

Protiofenzíva zatím probíhá až na pár výjimek bez větších akcí. Na západní části fronty se Ukrajincům nezadařilo s tím známým útokem s leopardy a vozidly Bradley, na druhou stranu na východě postupují bez citelnějších ztrát. Sice pomalu, ale postupují.

Ze současného vývoje tipuji, že ofenzíva bude dle očekávání trvat měsíce, ale zároveň je slušná šance, že Ukrajina osvobodí větší část okupovaného území na jihu země. Čekal bych, že opravdu přetne pozemní most na Krym.

Čtěte také: Ruské škudlení je znát na kvalitě i designu zákopů, úspěch ofenzívy závisí na identifikaci slabých jednotek, říká analytik

Většina lidí je teď při dělání nějakých závěrů spíš zdrženlivá. Z čeho soudíš, že by se akce měla Ukrajincům podařit? 

Z množství prostředků, ať už vycvičených lidí, techniky i dalšího, které před protiofenzívou Ukrajina nashromáždila za poslední půlrok. V tomto období nepodnikala žádné ofenzivní operace s výjimkou lokálních protiútoků. Proto soudím, že jsou Ukrajinci dostatečně vybaveni, aby svého cíle dosáhli. O levné vítězství nepůjde.

Zároveň je Rusko na očekávanou protiofenzívu zjevně dobře připravené a minimálně co se týče artilerie, tak vidíme, že dokáže pokrýt celý sektor, aby zneškodnila pár kusů ukrajinské techniky. Jak hodnotíš šanci, že se to Ukrajině opravdu povede?

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Vojtěch Boháč

Více článků od autora

Témata: Ofenziva, Armáda, Rusko, Ukrajina, Válka