Ofenziva

16. 02. 2023, 12:48

Ruské síly v Donbasu postupují podél celé fronty, ne všude se jim ale daří

Meduza

Rusové zahájili v minulých dnech ofenzivu podél celé linie dotyku v Donbasu. Významného posunu ale zatím nedosáhli. Shrnutí toho, jak vypadá aktuálně situace na frontě a co lze očekávat od následujících dní, publikoval v úterý nezávislý server Meduza. Voxpot nyní přináší jeho překlad.

První ruská ofenziva v Donbase v roce 2023 ukazuje, že Moskva zatím nebyla schopná vyřešit taktické problémy svých ozbrojených sil. Kvalita ruské armády je stále nevyrovnaná. Ukrajinské síly nedokážou zabránit útokům wagnerovců v okolí Bachmutu a zároveň čelí elitním ruským výsadkovým jednotkám u Kreminny.

Z druhé strany ale Ukrajinci poměrně úspěšně odrážejí útoky kombinovaných uskupení u Vuhledaru a Marijinky. V důsledku toho se ruská ofenziva změnila v sérii lokálních bojů, které – jak se zdá – nejsou spojeny jednotným operačním plánem. Ne všude byli zatím Rusové úspěšní a například u Vuhledaru ztratila námořní pěchota Tichomořské flotily desítky kusů vojenské techniky. Maximum, čeho lze takovou taktikou dosáhnout, je odvést pozornost Ukrajinců od hromadění sil k protiútoku.

Čtěte také: Řež u Bachmutu. „Rusové můžou na každého z nás vystřelit stokrát. My musíme trefit vždycky“

Ukrajinské velení je zatím věrné své strategii – během čekání na nové dodávky zbraní ze Západu se snaží ruské jednotky vyčerpat. Cílem Kyjeva je totiž přejít na jaře do ofenzivy s čerstvými silami. Zatím to však vypadá, že Kyjev ztratí Bachmut, na který útočí wagnerovci. Ti na ruské straně představují nejefektivnější vojenskou jednotku velikosti armádního sboru (skládají se z několika desítek tisíc žoldnéřů, těžké techniky, dělostřelectva a letectva).

Bachmut

V okolí Bachmutu se wagnerovci zaměřili na obklíčení města ze severu i jihu. Na severu obsadili obec Krasnu Horu, což by mohlo vést k obklíčení ukrajinské jednotky v Paraskovijivce a na hlavní silnici z Bachmutu na Slovjansk.

Na jihu zahájili žoldnéři ofenzivu na silnici Bachmut-Konstantinivka a vesnici Ivanivske. Na trase byl vyhozen do povětří most přes kanál Severský Doněc-Donbas, takže Bachmut již není možné přes něj zásobovat.

Ukrajinské jednotky zřejmě Bachmut opustí, Kyjev totiž po ztrátě několika brigád u Mariupolu nemá chuť bojovat v obklíčení.

Jedinou zpevněnou cestou, která spojuje Bachmut se zbytkem neobsazené Ukrajiny, zůstává silnice přes osadu Chromove do města Časiv Jar. Ve stejné oblasti se sice nachází několik dalších polních cest, ale není jasné, zda jsou sjízdné pro motorová vozidla.

Poté, co wagnerovci obsadili hlavní silnice v okolí Bachmutu a uvnitř něj (poblíž stanice Stupka na severu města), se ukrajinská obrana rozpadla na menší části, což ztěžuje přesun záloh a zásob.

Tempo ruské ofenzivy však zatím neumožňuje obklíčení ukrajinských sil. Od žoldáckých mechanizovaných jednotek nelze očekávat příliš velké průlomy. Bojují totiž většinou „na nohách“, v malých útočných skupinách. Přesto zvyšující se riziko obklíčení, které se v příštích týdnech nejspíš stane reálným, povede k odchodu ukrajinských jednotek z Bachmutu. Zdá se totiž, že Kyjev po ztrátě několika brigád u Mariupolu nemá chuť bojovat v obklíčení.

Efektivita paramilitární Wagner Group je založena na vysoké toleranci ke ztrátám. Existují desítky videí, na nichž žoldnéřské útočné oddíly umírají zcela pod palbou ukrajinského dělostřelectva, ale v ofenzivě pokračují další takové skupiny. Tuto taktiku nelze uplatnit v rámci celých ruských ozbrojených sil: konvenční jednotky jsou na ztráty stále velmi citlivé.

Vuhledar

Na konci ledna zahájily jednotky ruského Východního vojenského okruhu novou ofenzivu na Vuhledar, malé hornické město s předválečným počtem obyvatel okolo 14 000, západně od Doněcku. Putinova armáda jej dobyla loni na jaře, nedokázala už ho ale udržet. Naproti tomu Ukrajinci ve městě od té doby vytvořili silně opevněný prostor.

Město, které sestává  z výškových budov (centrum), chat (východ) a dolů (sever), stojí na kopci a lze z něj vojensky kontrolovat rozsáhlou planinu. Přes ni vede zejména jediná železniční trať spojující Doněck s Mariupolem a Záporožím; silnice je v dosahu ukrajinského dělostřelectva, a tudíž nefunkční.

Rusové postoupili o několik kilometrů ke Kupjansku, kde se nacházejí pro ukrajinskou armádu důležité přechody přes řeku Severní Doněc.

Pokud by byl Vuhledar dobyt, ruské síly by teoreticky měly možnost postupovat hluboko do Donbasu z jihu – směrem k hlavnímu dopravnímu uzlu ukrajinské armády v Pokrovsku. Kdyby se podařilo tuto ofenzívu synchronizovat s průlomy v Marijince (západní předměstí Doněcku, o které se již řadu měsíců vedou pouliční boje) a u Bachmutu, teoreticky by se mohl Kreml zmocnit téměř celé Doněcké oblasti.

Útok na Vuhledar však byl neúspěšný: námořní pěchotě Tichomořské flotily se sice podařilo prorazit k chatám na východě města, jenže tento úder nebyl podpořen motostřeleckými brigádami Východního vojenského okruhu, ani „dobrovolníky“ z Tatarstánu. Soudě podle dostupných videozáznamů z bezpilotních letounů Kyjeva se dostaly kolony motostřelců na minová pole, která na dálku zřídilo ukrajinské dělostřelectvo. Zničeny tak byly desítky vozidel včetně tanků.

Čtěte také: Den, kdy přiletěly rakety

Ruská námořní pěchota nadále drží pozice u vuhledarských chat, je však obtížné k nim dostat zásoby. Ukrajinská armáda proto přesunula k Vuhledaru své posily, včetně dělostřelectva, a nyní se snaží vypořádat s následky postupu ruské pěchoty.

Kreminna

Podzimní ofenziva ukrajinské armády na město Kreminna v Luhanské oblasti se zastavila již v lednu. Vojska obsadila velkou část rozsáhlého lesa jižně od Kreminny, ale k samotnému městu se nepřiblížila. V důsledku toho byl postup na Lysyčansk a Severodoněck, který je součástí plánu na osvobození Luhanské oblasti, odložen minimálně do jara.

Ruské velení však rozhodlo, že hrozba postupu musí být eliminována. Výsadkové jednotky, které předtím relativně úspěšně bojovaly na pravém břehu Dněpru v Chersonské oblasti, byly proto přesunuty do Kreminny, kde zorganizovaly (relativně) úspěšný protiútok směrem na Lyman. Během prvních týdnů letošního roku se výsadkářům podařilo zatlačit Ukrajince o několik kilometrů zpět od Kreminny. Pokud by dokázali obsadit přechody na řece Žerebec u obcí Torske a Ternu, ukrajinské jednotky by možná musely ustoupit z předmostí v kreminských lesích.

Kupjansk

Ruské síly postupují do křídla ukrajinského uskupení, které se na podzim a začátkem zimy pokusilo dosáhnout města Svatovo – hlavního dopravního uzlu v Luhanské oblasti. V posledních týdnech Rusové postoupili o několik kilometrů ke Kupjansku, kde se nacházejí pro ukrajinskou armádu důležité přechody přes řeku Severní Doněc.

Tempo ofenzivy ruských ozbrojených sil je zde, stejně jako jinde, pomalé. Za současného stavu armády okupantů nejspíš představuje maximálně několik kilometrů týdně. Navíc jen stěží ho lze zrychlit bez aktivního využití letectva. A to zatím – s výjimkou Bachmutu – do bojů není nasazované kvůli hrozbě sestřelení ukrajinskou protivzdušnou obranou.

Z ruského originálu «Российские силы наступают по всему фронту в Донбассе, но с разной эффективностью. ВСУ с трудом сдерживают ЧВК Вагнера у Бахмута, но успешно уничтожают танки и БМП под Угледаром » publikovaného 14. února 2023 na serveru Meduza přeložila Eva Čeplová.

Témata: Ofenziva, Rusko, Ukrajina, Válka