17. 10. 2023, 14:35

Bojovníci Wagnerovy skupiny už mají nového zaměstnavatele. Pod novou organizací se vrátí na Ukrajinu

Moskva – V Rusku už zřejmě mají náhradu za Wagnerovu skupinu. Je to organizace Redut, která je na Ukrajině aktivní od začátku války. Prezident Vladimir Putin tyto skupiny používá, aby se vyhnul další mobilizaci a nepopudil veřejnost, informoval web Politico.

Ruská soukromá polovojenská organizace Redut nabírá nové žoldáky, včetně bývalých bojovníků Wagnerovy skupiny, kterou vlastnil Jevgenij Prigožin. Ten zahynul při letecké havárii na konci srpna tohoto roku. Oznámily to britské zpravodajské služby v jedné ze svých zpravodajských analýz.

Ve zprávě stojí, že ruská Hlavní správa rozvědky (GRU) s velkou pravděpodobností financuje a dohlíží nad aktivitami této skupiny, jež se dostala do „záře reflektorů“ Putinova režimu poté, co se Prigožin a jeho žoldáci vzbouřili proti ruskému ministerstvu obrany a armádnímu velení na konci června tohoto roku.

Čtěte také: Konec proseb o zbraně: Ukrajina se chce s českou pomocí stát zbrojařskou velmocí

Organizace Redut se do bojů na Ukrajině zapojila od samého začátku války. Její žoldáci působili v Doněcké, Luhanské a Charkovské oblasti, ale i při postupu na Kyjev.

Noví žoldáci jsou rekrutovaní jako „dobrovolníci“. Redut má nyní podle odhadů ve svých řadách okolo 7 tisíc bojovníků. Putinův režim využívá tyto polovojenské organizace a systém žoldáků k tomu, aby se předešlo u veřejnosti další nepopulární mobilizaci.

Autor: Kuba, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.