30. 03. 2023, 14:47

Bývalý brazilský prezident Jair Bolsonaro se poprvé od nepokojů vrátil zpět do země

Brasília – Poprvé od své volební porážky, která vyvrcholila protesty tisíců jeho příznivců, se podle CNN vrátil do Brazílie její bývalý prezident Jair Bolsonaro. Na letišti a v jeho okolí, kde se shromáždilo asi 50 Bolsonarových příznivců, zřídila vojenská policie kontrolní stanoviště.

Krajně pravicový politik přiletěl z Floridy, kde zůstal tři měsíce v dobrovolném exilu. Do něj odešel po neúspěšné obhajobě v loňských prezidentských volbách. Bolsonaro nikdy formálně porážku nepřiznal a proti výsledku voleb podal petici. Tu však brazilský volební soud zamítl.

Čtěte také: Podporují ho sponzoři i rivalové. Pro Trumpa jsou hrozící žaloby požehnáním

Přestože úřady dopředu požádaly příznivce, aby se zdržovali mimo letiště, na poraženého Bolsonara stejně čekala malá skupina fanoušků v mezinárodní příletové hale. Měli na sobě žluté a zelené brazilské fotbalové dresy. Někteří byli zahalení vlajkami.

Bolsonarův návrat přichází v době, kdy v Brazílii panují hluboké politické rozpory. Ty byly vyvolané nepokoji a násilnými útoky Bolsonarových příznivců na vládní budovy, které se staly 8. ledna. Svým rozsahem připomínaly útok podporovatelů bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa na americký Kapitol. Přestože Bolsonaro jejich invazi do hlavního města odsoudil, svým stoupencům po volbách podsouval dezinformace o volebních podvodech a vágními komentáři naznačoval potenciální převrat.

Kvůli jeho údajné účasti na násilných útocích v hlavním městě čelí Bolsonaro po návratu do země vyšetřování. Nejvyšší soud zkoumá nejen jeho zapojení do nepokojů, ale také jeho pokus propašovat do země dvě sady diamantových šperků, aniž by zaplatil dovozní daně.

Autor: mik

[other_banner_1]

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem