Port Moresby – Po pondělním výbuchu sopky Ulawun na ostrově Nová Británie ve státě Papua-Nová Guinea se k nebi zvedá několikakilometrový sloup prachu. Erupce stále pokračuje, místní úřady proto zrušily lety z nedalekého města Hoskins a evakuovaly obyvatele přilehlých oblastí.
Nejaktivnější sopka na Papui-Nové Guineji začala v pondělí odpoledne vybuchovat. Mrak sopečného prachu stoupal až do výšky 15 kilometrů, informoval Odbor pro řízení geohazardů dle Al Jazeery. Odbor v pondělí vydal výstrahu čtvrtého stupně, tedy silná erupce, nyní situace zůstává na stupni číslo tři.
Čtěte také: „Škodíte planetě a odnášejí to Afričani.“ Nigerijský aktivista poukazuje na aroganci Západu
V návaznosti na počátek výbuchu byly zrušeny lety z nedalekého letiště v Hoskins a byli evakuováni obyvatelé přilehlých oblastí. “Do oblasti hory Ulawun na ostrově Nová Británie byly vyslány týmy, aby koordinovaly evakuaci poté, co v pondělí začala erupce,” řekl podle státní televizní stanice NBC Papua-Nová Guinea představitel pro řešení katastrof Clement Bailey, uvedla agentura Reuters. V roce 2019 se kvůli výbuchu muselo evakuovat 5 000 lidí, neexistují ale záznamy o obětech.
#BREAKING A massive eruption of Ulawun volcano in Papua New Guinea. pic.twitter.com/OmjZcUIPCs
— The National Independent (@NationalIndNews) November 20, 2023
Ostrov Nová Británie se nachází v Ohnivém kruhu, tichomořském pásu se zvýšenou seismickou a vulkanickou aktivitou. Také proto Japonská meteorologická agentura v pondělí začala zkoumat možnost příchodu tsunami, varování ale nakonec nevydala.
Autor: anet, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]