13. 10. 2023, 10:10

Izrael vyzval přes milion lidí Palestinců z Gazy, ať se přesunou na jih. Hamás to odmítá

Jeruzalém – Izrael se zřejmě chystá v nejbližších hodinách nebo dnech zahájit pozemní operaci v Gaze. Jejím obyvatelům doporučil, aby se kvůli své bezpečnosti odebrali na jih oblasti. Hamás je ale vyzývá, aby to ignorovali, napsala BBC.

Už šestým dnem probíhá konflikt mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás, který odstartoval brutální útok islamistů na izraelské vesnice a města na jihu židovského státu. Ten v reakci na něj od soboty bombarduje Pásmo Gazy a na hranici soustředí desítky tisíc vojáků připravených každým dnem do Gazy vpadnout.

Pozemní útok izraelské armády může přijít každým dnem, ne-li každou hodinou. V pátek ráno izraelské úřady vyzvaly obyvatele Gaza City a přilehlých osad na severu Pásma Gazy, aby se v příštích 24 hodinách „v zájmu svého bezpečí“ evakuovali na jih oblasti.

Čtěte také: Explained | Prověřili jsme virální zprávy i fámy z Izraele a Gazy

Mělo by jít přibližně o 1,1 milionu lidí, kteří se na severu Gazy nacházejí. Podle OSN je nemožné, aby se více než 1 milion lidí dal do pohybu a odešel na jih. Vyzvala tedy Izrael, aby nařízení odvolal.

Hamás označil nařízení za „falešnou propagandu“ a nařídil obyvatelům, aby izraelské výzvy ignorovali. Současně hnutí oznámilo, že za uplynulých 24 hodin důsledkem izraelského bombardování zemřelo minimálně 13 rukojmích. Radikálové je unesli do Gazy během sobotním útoku. Izrael předpokládá, že by se v Gaze mělo nacházet zhruba 100 – 150 rukojmích.

Podle webu France24 začalo Turecko jednat s Hamásem o jejich propuštění.

K situaci s rukojmími v Gaze se vyjádřil izraelský ministr pro energetiku Jisrael Kac, informovala agentura Al Jazeera. Ten oznámil, že “energetická blokáda” Gazy bude pokračovat dokud se všichni lidé, kteří jsou držení Hamásem, nevrátí do Izraele. Jeruzalém v reakci na útok Hamásu přerušil dodávky vody a elektřiny do Pásma Gazy.

Autor: Kuba, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.