13. 10. 2023, 11:13

Mladík na severu Francie zavraždil učitele na střední škole. Zřejmě šlo o teroristický čin

Arras – Útočník čečenského původu v pátek dopoledne zabil nožem učitele na střední škole ve francouzském městě Arras. To leží na jih od Lille. Muž byl na seznamu S, na který francouzské bezpečnostní složky umisťují lidi, kteří jsou podle nich rizikem pro bezpečnost státu, informoval francouzský deník Le Figaro

Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin sdělil, že policie zadržela vraha a také jeho bratra. 

Televize BFMTV tvrdí, že vrahovi je zhruba 20 let. Prý je to bývalý žák této školy. Při útoku podle deníku Le Figaro vykřikoval „Allahu Akbar“, tedy v  arabštině Bůh je veliký. Tuto informaci úřady ještě nepotvrdily.

Případ si převzala Národní protiteroristická prokuratura. Vyšetřuje ho mimo jiné jako „vraždu v souvislosti s terorismem“. Bezpečnostní složky ho umístily na seznam S, protože se v uplynulých letech přidal na stranu radikálních islamistů, dodal Le Figaro s odkazem na policejní zdroje.

Čtěte také: Diskriminace, rasismus, přehlížení. Komu ve Francii přetekl pohár trpělivosti?

Na místě jsou dva zranění – další profesor a člen ochranky, kterého útočník několikrát pobodal. Prefekt uvedl, že oba jsou ve vážném stavu. 

Zatím není jasné, co přesně se ve škole odehrálo. Speciální zásahová jednotka policie Raid je v pohotovosti. 

Na místo míří ministr vnitra i prezident Emmanuel Macron.

Za několik málo dnů si Francie připomene tři roky od vraždy učitele Samuela Patyho. Ten během výuky o svobodě projevu ukázal studentům karikatury proroka Mohameda. Krátce poté ho zavraždil čečenský uprchlík.

Autor: sim, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.