16. 10. 2023, 11:00

Klimatické změny ovlivňují chuť, kvalitu i cenu piva

Londýn – Produkce evropského chmele klesá. Podle nové vědecké studie je důvodem globální oteplování, které se ve finále promítá i do samotné chuti a kvality piva. Kvůli nepříznivým podmínkám pro pěstování chmele navíc hrozí, že pivo do budoucna zdraží, píše BBC.

Globální oteplování mění kvalitu i chuť piva. Podle nové studie totiž klesá množství evropského chmele. Vědci zjistili, že v některých stěžejních chmelařských oblastech klesla produkce téměř o 20 procent. Odborníci z Akademie věd ČR (AV ČR) a Univerzity v Cambridge přičítají snížení úrody sušším podmínkám v posledních letech.

Vědci předpokládají, že dlouhá, horká a sušší léta v budoucnosti situaci ještě zhorší. To by ve finále mohlo vést k celkovému zdražení piva. Cena alkoholického nápoje od začátku pandemie v roce 2020 vzrostla už o 13 procent, a to v důsledku zvýšení nákladů na energie.

Čtěte také: Jak přežít klimatickou změnu: Odolná sídla u nás i ve světě

Martin Možný, spoluautor článku a vědecký pracovník z AV ČR, řekl pro BBC, že „nepřizpůsobení se ohrozí rentabilitu pěstování chmele v některých oblastech. Důsledkem bude nižší produkce a vyšší cena pro pivovary.“ 

Chmel je vedle kvasnic, vody a sladu čtvrtou klíčovou složkou při výrobě piva – dodává mu totiž jeho charakteristickou nahořklou chuť. Vědci však zjistili, že v důsledku vyšších a extrémnějších teplot se snížil obsah alfa hořkých kyselin v chmelu, které ovlivňují chuť piva. Studie předpovídá, že do roku 2050 se množství hořkých kyselin sníží až o 31 procent.

Autoři studie proto teď varují pěstitele, aby změnám přizpůsobili své postupy. Zemědělci se o to snaží například tím, že přesouvají farmy výše do údolí, kde je více srážek. Zároveň instalují zavlažovací systémy.

Odborníci ale upozorňují, že je třeba dalších investic. Tvrdí, že bude nutné rozšířit plochu využívanou k pěstování aromatického chmele o 20 procent, aby se zabránilo budoucímu poklesu.

Celý výzkum zveřejnil časopis Nature Communications.

Autorka: Baku, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]