02. 08. 2023, 15:32

Nejsilnější déšť za 140 let, hlásí Peking a odmítá nařčení z bojkotu řešení klimakrize

Peking – Čínské hlavní město se potýká s největšími dešti za skoro století a půl. A řeší přitom i vlnu kritiky. Zprávy o tom, že Čína bojkotovala diskuze o řešení změny klimatu na zasedáních skupiny G20, tamní rezort zahraničí popírá, píše The Guardian.

Městská meteorologická služba v Pekingu uvedla, že deště, které v posledních dnech sužovaly velkoměsto, byly nejsilnější od začátku záznamů před 140 lety.

Průměrný úhrn srážek za celý červenec spadl v Pekingu za pouhých 40 hodin. Hlavní město a okolní oblasti sužuje od soboty silný déšť, který v Pekingu zabil 20 lidí. Jde tak o poslední extrémní výkyv počasí, který vyvolává obavy z rychlosti globálního oteplování.

Čtěte také: Jak přežít klimatickou změnu: Odolná sídla u nás i ve světě

Extrémní počasí přichází v době, kdy čínské ministerstvo zahraničí čelí obvinění, že Čína minulý týden bojkotovala jednání o řešení změny klimatu na zasedání skupiny G20 v Indii. Rezort takové zprávy popřel.

Po třech dnech diskuzí o klimatických otázkách (např. snižování emisí a využívání fosilních paliv) se skupině velkých zemí nepodařilo vydat společné komuniké ani předložit nové závazky. Státy po jednání uznaly, že opatření k řešení změny klimatu jsou „nedostatečná“. Čína obvinění ze zabraňování diskuzi popřela.

Setkání skupiny států G20 proběhlo minulý týden. Navzdory rekordním teplotám a požárům řádícím po celém světě ale zástupci nedosáhli shody v bodech, jako je omezení emisí a rozšíření obnovitelných zdrojů energie.

Čína, která se na celosvětové produkci uhlí podílí více než polovinou, se vůči výzvám k většímu snižování emisí skleníkových plynů ohradila. Na obranu uvedla, že její historické emise CO2 a emise CO2 na obyvatele jsou stále nižší než emise Spojených států. Peking se nicméně zavázal, že do konce desetiletí sníží své emise na maximum a zopakoval, že do roku 2060 se země stane uhlíkově neutrální.

Autorka: hedr, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]