28. 10. 2023, 19:03

Netanjahu: Válka s Hamásem bude dlouhá a náročná, masivní operace ale ohlášena nebyla

Předseda vlády Izraele Benjamin Netanjahu měl v sobotu večer společnou tiskovou konferenci s ministrem obrany Yoavem Gallantem a ministrem Binjaminem Gancem. Tisková konference proběhla v čase, kdy se očekává rozšíření pozemní invaze do Pásma Gazy. Shrnujeme, co na ní zaznělo.

Izraelský ministerský předseda Netanjahu během konference potvrdil, že izraelská armáda dále operuje v Pásmu Gazy s cílem kompletně zničit útočné síly Hamásu. Premiér válku zasadil do historie tisíce let dlouhého boje za židovskou domovinu, jejíž součástí jsou války let 1948, šestidenní války roku 1967 nebo válka v roce 1973. “Izrael nebojuje jen svou válku, ale globální válku za humanitu proti zlu a temnotě,” prohlásil Netanjahu.

Mezi zmíněnými partnery v této válce jmenoval Spojené státy, Velkou Británii, Nizozemí nebo Kypr. I přes páteční hlasování v OSN spolu s Izraelem a diplomatické snahy na pomoc napadené zemi nebyla Česká republika explicitně jmenována a zůstala v kategorii “ostatních spojenců.”

“Jsme opět před zkouškou, jestli budeme existovat nebo zanikneme,” řekl Netanjahu s tím, že si je jistý, že z dlouhé a náročné války vyjde země jako vítězná.

Čtěte také: Na hranici Pásma Gazy: Nikdo neví, co se děje, ani co bude dál

Ministr obrany Gallant následně prohlásil, že Hamás dnes dostává rány, které ještě nikdy nezažil. “Bojujeme na zemi, ve vzduchu, na moři i v podzemí,” prohlásil a zároveň posluchače ujistil o naprosté důvěře ve všechny bezpečnostní složky, od Generálního štábu až po nejnižší hodnosti.

“Jsme připraveni bojovat v Gaze, ale i na severu země, v centrálním Izraeli i na jihu,” řekl ministr obrany s tím, že doufá, že se konflikt nepřelije mimo současné bojiště. Kdyby se to ale stalo, je země podle něj připravena. Následně dodal, že nepůjde o “krátkou válku, bude dlouhá, ale jsme připraveni. Je to válka za náš domov a válka, ve které nemáme jinou možnost a my vyhrajeme.”

Bývalý ministr obrany Benny Grantz, který je dnes součástí válečného kabinetu, citoval Winstona Churchilla s tím, že půjde o válku v ulicích, na plážích, v horách a všude, kde to bude potřeba. “Naši druhou válku za nezávislost vyhrajeme,” ujistil.

Na dotazy novinářů dále Netanjahu řekl, že dnes je naplněna mobilizační kapacita na 150 a možná i 200 procent. “Naši lidé jsou odhodláni bojovat,” pokračoval s tím, že hlavním cílem je totální likvidace Hamásu a druhým je osvobodit zajatce. Nic však nenasvědčovalo tomu, že by měl nyní přijít zásadní zvrat v rozsahu operací.

Na otázku o zapojení Íránu Natanjahu novinářům odpověděl, že v současné chvíli nemůže říct, že by byl Írán zapojeny na operační úrovni plánování teroristických útoků. Dlouhodobě je podle něj nicméně Hamás Íránem financován stejně jako například libanonský Hizballáh. “Írán je centrum osy zla, ale znovu, nemůžu říct, že by byl zapojeny do plánování akce na nejnižší úrovni,” řekl Netanjahu.

Autor: Vojtěch Boháč