10. 11. 2023, 12:51

Obyvatele Tuvalu ohrožuje rostoucí hladina oceánu. Austrálie jim nabídla nový život

Canberra – Austrálie nabídla obyvatelům Tuvalu ochranu před zvyšující se hladinou oceánu, jež ohrožuje existenci jejich země. Canberra nově nabízí 280 Tuvalanům ročně nový život v Austrálii, informovala agentura AP.

Australský premiér Anthony Albanese v pátek oznámil, že jeho vláda nabídla obyvatelům tichomořského ostrovního státu Tuvalu, jež se rozkládá na několika atolech, možnost emigrace do Austrálie.

Během jednání tichomořských hlav států na Cookových ostrovech Albanese představil plán, během nějž bude moci každý rok až 280 Tuvalanů emigrovat do Austrálie. “Naše vláda se domnívá, že obyvatelé Tuvalu si zaslouží žít, studovat a pracovat bez ohledu na nástrahy klimatických změn.

Tuvalu se rozkládá na několik atolech, jimž hrozí, že vlivem globálního oteplování a rostoucí hladiny oceánů skončí z většiny pod vodou. Následky klimatické změny by se na Tuvalu dotkly všech obyvatel, tedy 11 tisíc lidí.

Čtěte také: Havaj, ale i Čína nebo Afghánistán. Jaké extrémní projevy počasí letos zasáhly planetu?

Albanese iniciativu popsal jako přelomovou dohodu. Podle jeho slov za ní stojí především představitelé ostrovního státu. Iniciativa nese název “Falepilská unie”. Jedná se o odvozeninu tuvalského slova pro dobré sousedské vztahy, ochotu starat se o druhé a vzájemný respekt. Premiér Tuvalu Kausea Natano dohodu označil za “maják naděje” pro jeho zemi, napsal web France24.

Odbornice na uprchlické právo z University of New South Wales Jane McAdam popsala partnerství jako “přelomové”. Jde podle ní o první dohodu na světě, jež řeší pohyb osob způsobený globálním oteplováním.

Na otázku, zda Canberra nabídne podobnou dohodu i ostatním ostrovním zemím v Tichomoří, odpověděl Albanese, že “pro jeden den bylo dost velkých prohlášení” a zdůraznil, že na začátku stála iniciativa tuvalské vlády.

V případě, že budou Tuvalané ochotni odejít ze své domoviny do Austrálie, trvalo by skoro 40 let než by se všichni obyvatelé tichomořského státu přestěhovali.

Austrálie v rámci dohody zvýší financování Tuvalského pobřežního adaptačního projektu, jenž má za cíl rozšířit zemi okolo hlavního ostrova Funafuti o necelých 6 %, a tím ostrov ochránit před zvyšující se hladinou.

Autor: Kuba, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem