11. 09. 2023, 13:14

Protesty v Nizozemsku: Tamní policie zadržela tisíce aktivistů

Haag – Aktivistická skupina Extinction Rebellion o víkendu zablokovala dálnici, která vede do Haagu. Demonstranti takto vyjádřili svůj nesouhlas s dotacemi pro společnosti, které produkují fosilní paliva. Policie na místě zadržela zhruba tři tisíce osob, informoval server Deutsche Welle.

Nizozemská policie o víkendu zadržela tisíce klimatických aktivistů. Ti v sobotu několik hodin na znamení protestu blokovali dálnici A12, která vede do Haagu. Policie následně zatkla 2400 lidí. Aktivisté ze skupiny Extinction Rebellion se však v neděli na dálnici vydali znovu, policie proto zatkla dalších 500 osob.

Čtěte také: Brífink Petra Jedličky: 50 let od Pinochetova puče, recese v Německu i debaty lídrů na Slovensku

Extinction Rebellion protestuje především proti dotacím nizozemské vlády pro společnosti vyrábějící fosilní paliva. Podle zprávy zveřejněné začátkem týdne Centrem pro výzkum nadnárodních korporací dosahují tyto dotace každý rok přibližně 37,5 miliardy eur. To je přibližně 917 miliard českých korun.

„Hladiny moří se zvedají a my také,“ skandoval dav. Extinction Rebellion ale potvrdila pokračování v protestech, dokud nizozemská vláda nepřestane používat veřejné peníze na dotování ropného a plynárenského průmyslu.

Podle úřadů měli demonstranti povolení protestovat. Radnice je ale požádala, aby akci uspořádali na nedalekém hlavním nádraží. Poté, co tisíce aktivistů zablokovaly dálnici, starosta Haagu Jan van Zanen schválil její „uvolnění“ pomocí policejního zásahu. Demonstrantům následně vzkázal, že mohou pokračovat na místech, kde jsou protesty povolené.

Autorka: baku, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]