16. 10. 2023, 14:35

Ruské jednotky využívají zmatku kolem Izraele a tlačí na Ukrajinu z více stran

Kyjev – Ruské síly o víkendu přistoupily k masivnímu ostřelování Ukrajiny. Moskva tak zřejmě využívá chaosu, který vyvolal konflikt mezi Izraelem a Palestinou. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval úřady a energetické společnosti, aby se s příchodem zimy připravily i na častější útoky, píše server Politico.

Kremelské síly o víkendu zaútočily na ukrajinskou energetickou infrastrukturu a zasáhly regiony raketami a drony. Rusko tak zřejmě využívá toho, že se světoví lídři momentálně soustředí na řešení konfliktu mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás.

Čtěte také: Konec proseb o zbraně: Ukrajina se chce s českou pomocí stát zbrojařskou velmocí

Nově doplněné ruské síly tlačí na ukrajinské jednotky na všech částech frontové linie. „Jen Chersonskou oblast Rusko o víkendu ostřelovalo více než dvěstěkrát,“ sdělil ve svém prohlášení regionální gubernátor Oleksandr Prokudin. Masivní útoky také přerušily dodávky elektřiny a vody nejen v Chersonu, ale také v Doněcké oblasti. Podle ukrajinského prezidenta  Zelenského se ale dodávky nakonec podařilo obnovit, s výjimkou deseti domů. 

„Musíme si uvědomit, že s blížící se zimou bude podobných ruských úderů přibývat. Musíte na to být připraveni,“ vzkázal Zelenskyj tamním úřadům a energetickým firmám. Dodal, že ukrajinská vláda dělá vše pro to, aby posílila protivzdušnou obranu země. Ta měla v pondělí napilno, protože Rusko zaútočilo na Ukrajinu pěti leteckými raketami X-59, jednou balistickou raketou Iskander a 12 bezpilotními letouny Šáhid.

Ruské síly pokračovaly v ostřelování ukrajinských pozic v Avdijivce a Marjince v Doněcké oblasti a zároveň se pokoušely získat zpět pozice u Robotyně na Záporožské frontě, kde jsou Ukrajinci v ofenzivě. „Situace je těžká, ale vše je pod kontrolou. Rusové nepostoupili,“ popsal pro Politico Vitalij Barabaš, náčelník vojenské správy v Avdijivce.

Podle živé mapy ukrajinského projektu Deepstate – který vychází z informací generálního štábu a vojáků na místě, kteří analyzují ruskou invazi – ale moskevské jednotky za posledních deset dní postoupily o několik kilometrů jižně a severně od Avdijivky. 

„Vidíme koncentraci sil a úsilí Rusů, prozatím se nám podařilo jejich útok zastavit. Vytvořili kvalitní opevněné oblasti podél celé frontové linie a nyní chtějí prolomit obranu na doněckém směru a dobýt Avdijivku,“ nastínil v příspěvku na Facebooku Jegor Firsov, seržant ukrajinské armády a vojenský zdravotník.

Autorka: Baku, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]