02. 06. 2023, 14:22

Uskupení BRICS je otevřeno rozšíření o další členy

Kapské město – Rusko a Čína navrhly možnost přijetí nových členů BRICS. Ruský prezident Vladimir Putin zatím nepotvrdil svou účast na srpnovém summitu. Informace přináší zpravodajský web Deutsche Welle.

Zástupci pěti zemí ze skupiny BRICS vyzvali během čtvrtečního jednání v Jihoafrické republice ke změně rovnováhy světového řádu. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že o vstup do BRICS projevilo zájem hned několik zemí. Možné rozšíření by mohlo zahrnovat státy produkující ropu, jako jsou Saudská Arábie, Írán a Spojené arabské emiráty. Přijetí nových členů podporuje rovněž Čína.

Čtěte také: Požehnání, nebo prokletí? Tiktok balkánské sexuální menšiny zviditelňujeohrožuje:Mnozí lidé se tam poprvé setkají s LGBT”

Skupinu BRICS tvoří Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika. Jednání vrcholných představitelů skupiny se tento týden soustředila mimo jiné také na možné využití alternativních měn k americkému dolaru v mezinárodním obchodě a na posílení Nové rozvojové banky.

V srpnu se má uskutečnit summit v Johannesburgu, na který je pozván také Vladimir Putin. Jihoafrická republika je členem Mezinárodního trestního soudu (ICC), který ale na Putina vydal zatykač. Měla by tedy mít povinnost ruského prezidenta zatknout.

Autor: adne

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]