24. 11. 2023, 15:57

V Chorvatsku působí rekordní počet pašeráků. Většinou jde o cizince

Záhřeb – Chorvatská policie zaznamenala nárůst pašeráků, kteří převážejí migranty přes chorvatské území na Západ. Ve většině případů jde o cizince, kteří za své služby berou tisíce eur. Policie s nimi hodlá bojovat zvýšenou přítomností v terénu a registračními centry pro migranty, uvedl web Balkan Insight.

Chorvatské úřady v roce 2023 zaznamenaly rapidní nárůst pašeráků s migranty, kteří projíždějí zemí při své cestě do západní Evropy. Nejvytíženějším úsekem z tohoto pohledu je Karlovacká župa, region, který se nachází na nejkratší trase přes Chorvatsko z Bosny a Hercegoviny do Slovinska.

Karlovacká župa je oblíbenou migrační trasou, protože terén je zde hornatý a území z velké části pokrývají lesy. Téměř třetina všech nelegálních překročení chorvatských hranic směrem na západ se za rok uskuteční v tomto úseku, uvedla policie v analýze pro chorvatský parlament.

Imigranti ve většině případů spoléhají na pašeráky, kterým jsou ochotni za převoz dát jednotky tisíců eur. Úřady se proti pašerákům snaží bojovat různými opatřeními, včetně vysokých trestů. Obvykle jim u soudu hrozí až 8 let vězení. To je však neodrazuje v pašování migrantů.

Čtěte také:   Bosenská Republika srbská se stále více izoluje. Hrozí balkánské zemi další konflikt?

Od ledna do října 2023 podle chorvatské policie jen v okolí města Karlovac vzrostly případy pašování migrantů o 217 procent. Skoro o sto procent se zvedl počet zadržených pašeráků v celém Chorvatsku. Mezi lednem a říjnem 2023 policie zatkla 1130 pašeráků, minulý rok to bylo „jen“ 672. Celkově mělo podle dat policie v prvních deseti měsících letošního roku do Chorvatska nelegálně překročit hranice okolo 63 tisíc migrantů. V porování s minulým rokem se toto číslo zvýšilo o 73 procent.

Podle chorvatského ministerstva vnitra se výrazně změnilo národnostní složení pašeráků. Nyní jde ve většině případů o cizince například ze Srbska, Bosny a Hercegoviny, Slovinska nebo dokonce Afghánistánu či Uzbekistánu. Cizinci tvoří až 70 procent pašeráků.

S rostoucím počtem případů chce policie bojovat tím, že východně od Karlovace u města Krnjak v blízké době zřídí registrační středisko pro migranty. Navýší také počty bezpečnostních složek působících v terénu. “Počty jednotek v terénu měníme podle potřeby,” řekl zástupce policie pro Balkan Insight.

Stavbu registračního centra s pochybami přijímá většina místních obyvatel. Obávají se, že migranti, většinou mladí muži, mohou zvýšit úroveň kriminality. Vláda chce jejich obavy zmírnit tím, že se zavázala v oblasti investovat do infrastruktury, včetně pouličního osvětlení. “O sebe se nebojím, mám ale dvě děti, o které mám strach,” řekl jeden z obyvatel Krnajku. Část z nich se ale shoduje, že je správně, aby měly úřady nad počty migrantů dohled. “Třeba je to odradí tudy procházet,” dodal náměstek starosty Krnjaku Josip Ljevar.

Autor: Kuba, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]