16. 03. 2023, 11:16

Washington připravuje Kyjev na jarní ofenzívu

Washington – Americká armáda podle serveru Politico spěchá s vybavením pro ukrajinské síly a rychlým tempem je cvičí před velkou ofenzivou proti Rusku. Tu očekává USA koncem jara.

„Ukrajina nemá času nazbyt. Musíme rychle a plně splnit naše slíbené závazky,“ apeloval ve středu po virtuálním zasedání mnohonárodní kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny americký ministr obrany Lloyd Austin. Upřesnil také, že závazky vůči Kyjevu zahrnují především nové vojenské vybavení a  výcvik ukrajinských vojáků.

Kromě dodávek zbraní a poskytování výcviku hostili tento měsíc vysocí američtí generálové ukrajinské vojenské představitele v německém Wiesbadenu, kde probíhala mimo jiné i řada cvičení, která by měla Kyjevu v následujících měsících pomoci rozehrát další postup do okupovaných oblastí.

Čtěte také: Ruské síly v Donbasu postupují podél celé fronty, ne všude se jim ale daří

S blížícím se jarem je Washington stále více znepokojen klesajícími zásobami munice a protivzdušné obrany na straně Ukrajiny. To vše v době, kdy  Moskva a Kyjev nadále vrhají své vojáky do boje o východoukrajinské město Bachmut, jež má podle Austina spíše symbolickou než strategickou hodnotu.

Podle Pentagonu má Kyjev nyní v podstatě dvě možnosti: buď se přes Chersonskou oblast protlačí na jih až na Krym, nebo se ze severních pozic přesune na východ a dále na jih, kde se pokusí přeříznout ruský pozemní koridor spojující Krym s pevninským Ruskem.

Autor: evac

[other_banner_1]