05. 05. 2023, 11:47

Změna občanství, nebo deportace. Tomu čelí Ukrajinci na okupovaných území

Kyjev – Ukrajinci žijící na okupovaném východě země jsou nuceni přijmout ruské občanství, jinak jim hrozí deportace, napsal zpravodajský web Deutsche Welle. Názory ukrajinských politiků na to, co mají obyvatelé dělat, se ovšem různí.

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret, podle něhož občané Ukrajiny, kteří si chtějí ponechat své občanství a žijí v Ruskem okupovaných částech Chersonu, Záporoží, Luhansku a Doněcku, mohou zůstat v těchto regionech pouze do 1. července 2024.

Čtěte také: „Chceme žít, a to se v naší zemi nedá.“ Íránské protesty jako vzpoura periferie

Jurij Sobolevskij, první místopředseda Chersonské oblastní rady, uvedl, že tlak na obyvatele v poslední době vzrostl. Podle něj těm, kteří odmítají ruské pasy, by měl být omezen přístup k lékařské péči nebo zabaven majetek.

Britské ministerstvo obrany připisuje toto urychlené začleňování okupovaných území do Ruska zejména blížícím se prezidentským volbám. Ty se budou konat v roce 2024.

Pro obyvatele těchto oblastí se jedná o složitou situaci, jelikož politici k nim vysílají smíšené signály, zda ruské pasy přijmout či ne. Například ukrajinská ministryně pro reintegraci dočasně okupovaných území Iryna Vereshchuk zdůraznila, že by Ukrajinci neměli souhlasit s ruským občanstvím.

Mychajlo Podoljak, poradce ukrajinského prezidenta, naopak na svém účtu na twitteru uvedl: „Pokud je možné nevzít si ruský pas, snažte se ho nepřijmout. Ale pokud tak musíte učinit, abyste se vyhnuli útlaku a mučení, pak si ho vezměte.”

Zpráva vznikla s podporou Nadačního fondu pro nezávislou žurnalistiku.

Autor: adne

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem

[other_banner_1]