Blízký Východ

26. 10. 2023, 04:25

Tvář zla a Kočka s devíti životy. Kdo jsou nejhledanější vůdci Hamásu

Simone Radačičová

Izraelská armáda se chystá na pozemní invazi do Pásma Gazy. Jejím cílem je zlikvidovat vedení Hamásu. Za zosnovatele útoku považuje lídra této teroristické organizace v Gaze Jahjá Sinvára a šéfa vojenského křídla Muhammada Dajfa.

Vedení izraelské armády označuje Jahjá Sinvára za Tvář zla. Muž s pronikavýma tmavýma očima společně s vůdcem ozbrojeného křídla Hamásu Muhammadem Dajfem jsou hlavními strůjci útoku na Izrael ze začátku října. Nyní jsou oba na prvních místech seznamu lidí, které chce izraelská armáda zlikvidovat.

„Podepsal si rozsudek smrti. Je to mrtvý muž. Dostaneme ho,“ pronesl nedávno na Sinvárovu adresu Peter Lerner, mluvčí izraelské armády.

V izraelském žaláři se Sinvár naučil hebrejsky, hltal tamní noviny i televizní programy. Vše, co si osvojil, využil k tomu, aby společně s tajemným Dajfem naplánovali a uskutečnili bolestivý úder, jaký Izrael nepamatuje. Zemřelo přes 1400 lidí.

Čtěte také: Tohle je horší než válka: Co ukázaly neveřejné záběry z útoku Hamásu?

„Sinvár je lídrem Hamásu v Pásmu Gazy, je velmi vlivným mužem. Je značně charismatický, ale také násilný, brutální a nebezpečný,“ řekl pro Voxpot bezpečnostní expert Kobi Michael z izraelského Institute for National Security Studies (INSS) v Tel-Avivu. „K Dajfovi má hodně blízko,“ dodal.

Sinvár se nepovažuje jen za jednoho z klíčových mužů Hamásu, ale i za toho, kdo má za úkol chránit Jeruzalém a tamní posvátnou mešitu al-Aksá.

Izrael už několik týdnů chystá pozemní invazi do Pásma Gazy. Na jejích hranicích se shromáždily desítky tisíc vojáků a stovky tanků, zatímco izraelské rakety nadále míří na cíle v tomto úzkém a hustě obydleném pruhu území. Oba muži, ukrytí kdesi v Gaze, mají na svém těle terč.

Léta v izraelském žaláři

Sinvár se narodil v uprchlickém táboře u města Chán Júnis v Pásmu Gazy. Už jako student měl blízko k zakladateli Hamásu, radikálnímu duchovnímu Ahmedu Jásinovi, který byl zabit při izraelském náletu v roce 2004.

V 80. letech pomáhal vybudovat vojenské křídlo Hamásu. Především vytvořil zvláštní jednotku, která hledala a vraždila informátory, tedy Palestince, již se rozhodli spolupracovat s izraelskými tajnými službami.

V roce 1988 ho Izraelci zadrželi a později byl odsouzen dokonce ke čtyřem doživotním trestům za vraždu dvou izraelských vojáků a čtyř Palestinců, které považoval za zrádce a kolaboranty.

Pro Sinvára tím začalo dlouhé období, které strávil za mřížemi v židovském státě. Ve vězení ale nijak nezahálel. Hodiny prý mluvil s Izraelci, učil se o jejich kultuře. „Byl závislý na izraelské televizi,“ řekl pro americký list Wall Street Journal jeden z dozorců, kteří tehdy v nápravném zařízení pracovali.

„Mluví plynně hebrejsky, dobře zná izraelskou společnost – nebo je o tom alespoň přesvědčen,“ doplňuje odborník Kobi Michael. „Izraelské úřady mu tehdy zachránily život. Když byl ve vězení, měl nádor na mozku,“ dodává s tím, že ho operovali v tamní nemocnici.

Palestinští stoupenci Hamásu v Pásmu Gazy se shromáždili před domem svého vůdce Jahjá Sinvára, aby mu vyjádřili podporu, 2022. Foto: Shutterstock

Na svobodu se dostal v roce 2011 při výměně vězňů, kterou ze žaláře pomáhal vyjednat. Za svého vojáka Gil’ada Šalita Izrael propustil přes tisíc Palestinců, včetně Sinvára. Právě on byl vůbec nejvýznamnějším vězněm, kterého Jeruzalém navzdory kritice části společnosti pustil.

Chalífát od Marakéše po Bangladéš

Ještě před několika lety se někteří západní politici a experti domnívali, že Hamás zmírnil svůj postoj. V roce 2017 tato teroristická organizace upravila svoji chartu a naznačila, že by případně uznala svobodný palestinský stát zahrnující Jeruzalém, Pásmo Gazy a Západní břeh namísto původní – historické – Palestiny.

Zatímco ve své chartě z roku 1988 Hamás sliboval zničení židovského státu, tak nově už neoznačoval Židy za nepřátele – těmi byli „sionističtí agresoři“.

Izrael to však označil za pokus, jak oklamat svět. Změna charty nijak nezměnila vnímání Hamásu, který USA a EU považují za teroristickou organizaci.

Několik měsíců poté byl v tajné volbě do čela Hamásu v Pásmu Gazy zvolen právě Sinvár. Nahradil Ismaíla Haníju, který převzal politické vedení organizace a žije v katarské metropoli Dauhá.

Společně s příchodem Sinvára k moci se proměnil i Hamás a přimknul se k ještě militantnějším postojům.

Izraelské tajné služby považují právě tohoto muže za jednoho z nejradikálnějších členů a za most mezi politickým vedením a militantním křídlem – takzvanými Brigádami Izz ad-Dína al-Kassáma. Sám sebe pak prý Sinvára nevidí jen jako jednoho z klíčových lídrů Hamásu, ale spíše jako toho, kdo má za úkol chránit Jeruzalém a tamní mešitu al-Aksá, patřící mezi nejsvětější místa islámu.

Čtěte také: Jaký bude osud rukojmích v Gaze? Od výměny za palestinské vězně až po ty nejčernější scénáře

„Nesmíme zapomínat na to, že Hamás je náboženské hnutí. U Sinvára se to hlavně týká jeho způsobu myšlení. Jeho cílem je zřízení chalífátu od Marakéše po Bangladéš, v němž nebudou mít křesťané ani Židé místo,“ vysvětlil pro Voxpot bezpečnostní expert Michael.

Dostaneme ho, ať už to bude trvat jakkoliv dlouho. A tahle válka může být dlouhá. On je hlavním strůjcem útoku, stejně jako to byl bin Ládin.

Americký deník Wall Street Journal tvrdí, že Sinvár často prosazoval širší bitvu s Izraelem, aby si Hamás mohl později diktovat vlastní pravidla vyjednávání.

Letos v dubnu se nechal slyšet, že takzvaná Osa Al-Quds (arabský název pro Jeruzalém) tvořená Hizballáhem, Íránem a Palestinci v Gaze a na Západním břehu je připravena bojovat s Izraelem. „Budeme bránit náš Jeruzalém, naši mešitu al-Aksá, náš Západní břeh, náš lid a naše ženy,“ prohlásil tehdy. V tu dobu již připravoval nedávné útoky na Izrael.

Po Sinvárovi nyní pátrají izraelské tajné služby. Není jasné, kde přesně se ukrývá. Zřejmě se společně s dalšími schoval do spletitého labyrintu tunelů, které Hamás postupně vybudoval, aby před zraky Izraelců ukryl zbraně, munici, rukojmí a své bojovníky.

Čtěte také: Divoká jízda gazským „metrem“. Tajné tunely stírají izraelskou technologickou a bojovou převahu

„Dostaneme ho, ať už to bude trvat jakkoliv dlouho. A tahle válka může být dlouhá. On je hlavním strůjcem útoku, stejně jako to byl bin Ládin,“ řekl k tomu mluvčí izraelských obranných sil Richard Hecht s narážkou na Al-Káidu. „Svou kariéru postavil na vraždění Palestinců, když odhalil, že jsou to kolaboranti. Kvůli tomu se stal známým jako řezník z Chán Júnis,“ dodal k tomu.

Nepolapitelný

Vedle Sinvára izraelské tajné služby pátrají po Muhammedu Dajfovi, vůdci ozbrojeného křídla Hamásu. Také on sehrál klíčovou roli v přípravě útoku – dlouhodobě má totiž na starosti vojenské operace této teroristické organizace.

Dajf se stejně jako Sinvár narodil v uprchlickém táboře v Pásmu Gazy. V 80. letech se připojil k Hamásu. Měl blízko k Jahjá Ajašovi, kterému se přezdívalo Inženýr, protože patřil mezi největší experty Hamásu na výbušniny.

Od roku 2002 vede vojenské křídlo Hamásu. Byl to právě on, kdo se zasadil o výstavbu zmíněných tunelů v Pásmu Gazy. Prosadil také co nejmasivnější raketové útoky na Izrael. Od útoku 7. října jich Hamás vypálil na židovských stát stovky. Většinu z nich však zachytí a eliminuje protiraketový systém Iron Dome, tedy Železná kopule.

Jeruzalem po Dajfovi pátrá už zhruba 30 let. Přežil minimálně sedm pokusů o zabití a léta se mu daří unikat před izraelskými tajnými službami.

O Dajfovi se toho příliš mnoho neví. Jak přesně nyní vypadá, není jasné. K dispozici je jen jediná jeho fotografie, na které je vidět celá jeho tvář. Ta navíc pochází z doby, kdy mu bylo asi jen 20 let. Na dalších je už z části zahalený, a není mu tak vidět do obličeje. Na veřejnosti se nikdy neobjevuje, předtočená videa pak zveřejňuje jen výjimečně.

Ani Dajf není jeho pravé jméno. V arabštině to znamená „host“. Je to narážka na to, že prý nikdy nespí déle než jednu noc na jednom místě.

Někdy se mu přezdívá Fantom, jindy zase Kočka s devíti životy. Je totiž nepolapitelný – Izrael po něm bezúspěšně pátrá už zhruba tři dekády. Přežil minimálně sedm pokusů o zabití a léta se mu daří unikat před izraelskými tajnými službami. Někteří Palestinci mu kvůli tomu prokazují úctu a má řadu podporovatelů.

V roce 2014 během izraelského náletu přišel o manželku a dítě. Sám byl prý tehdy vážně zraněn, údajně přišel o zrak a jednu ruku i nohu. Přesto si ale uchoval vliv.

Poslechněte si také náš podcast: Redneck | Vraždy, univerzity i Dave Chappelle: USA reagují na násilí v Gaze

Muhammed Dajf podle expertů odmítá jakékoliv politické řešení konfliktu s Izraelem. „Jeho filozofie je postavena na vojenském řešení,“ řekl k tomu analytik Omri Brinner z asociace International Team for the Study of Security. Proto podle něj není žádnou náhodou, že v 90. letech zorganizoval několik sebevražedných útoků krátce poté, co Jicchak Rabin a Jásir Arafat podepsali Dohody z Osla.

Jak uvádí Brinner, Dajfova „prestiž“ byla velmi silná už před útokem Hamásu ze 7. října. „Díky této poslední akci, nejúspěšnější v dějinách palestinského odporu, jeho odkaz bude žít navždy. Teď může selhat, Izrael ho může zabít, ale jeho odkaz ho přežije,“ myslí si.

Pokud se židovskému státu opravdu podaří oba muže vypátrat a zabít, Hamás tím pravděpodobně oslabí a na čas naruší jeho činnost. Vedení organizace se ale nejspíš obnoví. A vzhledem ke své chartě a militantním postojům bude pokračovat v dalších útocích na Izrael, který neuznává.

Simone Radačičová

Více článků od autora