Konflikty

11. 01. 2024, 06:15

„Vyhlásil jsi válku, dostaneš válku“. Ekvádorem otřásá násilí gangů

Simone Radačičová

Policejní složky ve městě Cotacachi / Zdroj: Shutterstock/Angela N Perryman

Drogové gangy v Ekvádoru rozpoutaly bezprecedentní vlnu násilí. Z věznice uprchl lídr zločinecké skupiny Los Choneros, členové gangů teď unáší policisty a dozorce. Prezident Daniel Noboa slibuje, že proti nim tvrdě zakročí.

Ekvádorci při sledování živého vysílání TC Televisión prožili šok. Z ničeho nic se na obrazovce objevila skupina mužů v mikinách se zahalenými obličeji a střelnými zbraněmi v rukách. Ozbrojenci, kteří vtrhli do studia, přinutili moderátory a další zaměstnance, aby si lehli nebo se přikrčili k zemi, přitom kolem nich máchali zbraněmi. Pak se vysílání přerušilo.

Konsternovaným divákům, kteří hrůznou scénu sledovali z domova, to znovu bolestně připomnělo, jak násilným obdobím nyní Ekvádor prochází. Malou zemí sevřenou mezi Kolumbií, Peru a Tichým oceánem otřásá nevídaná vlna brutality. V bezpečí není nikdo. Dokonce ani moderátoři v živém vysílání.

Několik ekvádorských měst se následně propadlo do chaosu. Některá z nich hlásí útoky ozbrojenců, dalšími otřásly série výbuchů. Nejhůře je na tom zřejmě zmíněný přístav Guayaquil.

Obyvatele ohrožují tamní drogové gangy, které používají Ekvádor coby tranzitní zemi pro kokain pocházející ze sousedních států. Místo banánů, které země vyváží do celého světa, tak v krabicích pašují balíčky s bílým práškem.

Vydělávají na tom stovky milionů dolarů, které jim pomáhají dál a dál roztáčet kola násilí, kdy mezi sebou jednotlivé zločinecké skupiny soupeří o drogové trasy a obchody. Únosy, vydírání, korupce a vraždy nepohodlných lidí: ekvádorské gangy si co do míry brutality nezadají ani s mexickými kartely. Právě od nich tuto „taktiku“ okopírovaly.

Největším nepřítelem gangů je nyní nový ekvádorský prezident Daniel Noboa, který se do honosného prezidentského paláce v Quitu přestěhoval teprve na konci listopadu. Ten neváhá gangy označit za „narkoteroristické“ organizace a hodlá skoncovat s jejich nadvládou.

„Ať jde policie pryč“

Útok v přední ekvádorské televizi mohli diváci sledovat několik minut. „Řekněte jim, že máme bomby,“ vykřikuje na videu jeden z maskovaných mužů, který v ruce drží předmět připomínající granát. Další mají střelné zbraně nebo dynamit. „Ať jde policie pryč,“ vyzývají.

Ekvádorským bezpečnostním složkám se nakonec podařilo všechny osvobodit. Zadržely 13 ozbrojenců. Dva zaměstnanci televize byli zraněni a skončili v nemocnici. Ekvádorský policejní šéf César Zapata doplnil, že útočníci jsou zřejmě členové tamního drogového gangu Los Tiguerones, který pochází z provincie Esmeraldas u hranic s Kolumbií. Policie zasáhla dřív, než stačili svůj vzkaz vyslat do světa.

Čtěte také: Krvavý příběh kokainu: Kolik násilí a smrti je za jednou čárou v pátek večer?

Není zatím zcela jasné, proč skupina zahalených ozbrojenců do studia vtrhla. Vyšetřovatelé se snaží zjistit, zda má brutální incident spojitost s útěkem nechvalně proslulého zločince Josého Adolfa Macíase, který až dosud seděl za mřížemi.

Gangy na útěku 

Muž, známý pod přezdívkou Fito, vede mocný a brutální gang Los Choneros, který vydělává na obchodu s drogami. Podle policie to byl vůbec první gang, jenž navázal spojenectví s kartely z Mexika včetně zločinecké organizace Sinaloa.

Fito ze své cely zmizel minulou neděli. Utekl doslova na poslední chvíli – úřady ho totiž v následujících hodinách chtěly tajně přesunout do přísněji střeženého žaláře. Drogový boss se o tom ale zřejmě dozvěděl, což naznačuje, že tuto informaci musel vynést někdo přímo z vládnoucí administrativy.

Macías si odpykával 34letý trest za několik zločinů včetně vraždy a zločinného spiknutí. Z vězení uprchl už jednou v roce 2013 a lídrem gangu Los Choneros se stal zhruba před čtyřmi lety. Své obchody přitom řídil ze své cely v této věznici v přístavním městě Guayaquil. Ekvádorská policie po něm okamžitě vyhlásila pátrání. Do něj se zapojily na tři tisíce vojáků a policistů.

Poté, co Fito zmizel, propukly nejméně v šesti věznicích po celé zemi nepokoje a násilné střety. Vězňům se podařilo dostat ze svých cel a podle posledních informací vzali jako rukojmí blíže neurčený počet dozorců.

Z vězení ve městě Riobamba ve středním Ekvádoru uprchlo přes 30 odsouzených včetně Fabricia Colóna, jednoho z lídrů dalšího zločineckého gangu Los Lobos, tedy Vlci. Zatím se policistům podařilo dopadnout asi 20 z nich, Colón je ale stále na útěku.

Několik ekvádorských měst se následně propadlo do chaosu. Některá z nich hlásí útoky ozbrojenců, dalšími otřásly série výbuchů. Nejhůře je na tom zřejmě zmíněný přístav Guayaquil. Útočníci se pokusili dostat do jedné z tamních nemocnic nebo do prostoru tamní univerzity. Také některé obchody v Quitu musely zavřít, protože se objevily první případy rabování.

S teroristy nevyjednáváme

Prezident Daniel Noboa v reakci na útěk Fita vyhlásil 60denní výjimečný stav. To pro obyvatele země znamená i zákaz nočního vycházení od 23 hodin do 6 ráno.

„Nebudeme vyjednávat s teroristy,“ prohlásil politik, který vyhrál loňské volby se slibem, že se mu podaří zasadit ránu gangům. „Tyto narkoteroristické skupiny nás chtějí zastrašit. Myslí si, že tak podlehneme jejich požadavkům“.

Čtěte také: Z Miss Universe symbolem protestů. Diktátor z Nikaragui podnikl zátah na soutěž krásy

Později pak v bezprecedentním dekretu politik označil Los Choneros a dalších asi 20 gangů za teroristické skupiny. Zdůraznil, že jeho země prochází obdobím „vnitřního ozbrojeného konfliktu“.

Hlava státu také chystá další kroky, které by měly v dlouhodobém horizontu moc gangů omezit. Plánuje, že v budoucnu nasadí do věznic armádu, nechá zvýšit tresty za obchod s drogami, oddělí za mřížemi lídry gangů od ostatních vězňů a v amazonské džungli postaví žalář s maximální ostrahou.

Prohlašujeme, že policisté, civilisté a vojáci jsou válečnou kořistí.

„Násilí a počty mrtvých, kterým čelíme, jsou stejné jako ve válečné zóně. Proto bychom měli k situaci přistupovat jako k válce a zacházet s těmito narkoteroristickými skupinami jako s naším nepřítelem,“ dodal.

Především chce ale změnit celý chod věznic. V nich se totiž mnozí zločinci bez větších potíží těší z přístupu ke všemu, na co si jen pomyslí. Někteří z nich mají dokonce klíč ke své vlastní cele. Mohou tak holdovat alkoholu nebo drogám, využívat drony a satelitní telefony.

Mnozí z nich dokonce své gangy a celkově obchod s drogami v poklidu řídí přímo ze svých cel – stejně jako Fito. Ve věznicích přitom neustále zuří boje mezi znepřátelenými gangy. Od roku 2021 v nich kvůli tomu zemřelo přes 420 vězňů.

„Nikdy jsme nic takového nezažili“

Zhruba 17,7milionový Ekvádor tak kvůli drogovému násilí prožívá sestup do zločinného pekla. Ještě před několika lety se přitom země řadila k bezpečnějším státům Latinské Ameriky. Mířily tam desítky tisíc turistů, mnozí američtí důchodci v Ekvádoru trávili v poklidu dlouhé měsíce a užívali si nižších cen a příjemného podnebí.

To ale už neplatí. Země doplatila na svou geografickou polohu, kdy ji obklopují dva významní producenti drog, Kolumbie a Peru. Ti využívají velké ekvádorské přístavy k transportu drog dál do světa.

Ekvádorští zločinci spolupracují s mocnými kartely nejen z Mexika nebo Kolumbie, ale třeba i Albánie. Neustálé soupeření a boje mezi gangy o lukrativní trasy z tohoto státu  udělaly jeden z nejnebezpečnějších na světě. Úpadek Ekvádoru dokonce někteří experti srovnávají s děním v Kolumbii v 80. letech, kdy tamnímu podsvětí vládl narkobaron Pablo Escobar.

Loni počet vražd v přepočtu na sto tisíc obyvatel vzrostl na 46,5. Od roku 2018 se toto číslo zosminásobilo. „Nikdy jsme nic takového nezažili,“ komentoval situaci v Ekvádoru pro list Guardian Fernando Carrión, bezpečnostní expert z Latinskoamerického institutu pro sociální vědy v Quito. „Rok 2023 byl nejnásilnější v historii,“ doplnil.

Jak se do ekvádorské historie zapíše ten letošní, zatím není jisté. Prezident Noboa tváří v tvář brutalitě gangů nehodlá ustoupit. Stojí proti němu ale tvrdí a nelítostní soupeři.

Čtěte také: Vraždy politiků a drogy. Kdysi bezpečný Ekvádor sestupuje do zločinného pekla

Ani gangy se svou odpovědí na prezidentovy kroky příliš nečekaly. Unesly nejméně sedm policistů. Zveřejnily pak video, na kterém tři z unesených sedí na zemi a někdo na ně míří zbraní. Jeden policista pak z donucení čte připravený text – vzkaz pro prezidenta Noboa.

„Vyhlásil jsi válku, dostaneš válku. Vyhlásil jsi výjimečný stav. My prohlašujeme, že policisté, civilisté a vojáci jsou válečnou kořistí“. Spirála násilí se tak roztáčí dál.

Simone Radačičová

Více článků od autora

Témata: Ekvádor, Gangy