Ekvádor

14. 08. 2023, 02:30

Brífink Petra Jedličky: Útok přes Dněpr, summit BRICS i masivní přehlídka vojsk v Polsku

Petr Jedlička

Pondělní brífink o nejdůležitějším dění, které byste měli sledovat v aktuálním týdnu, je tu už potřetí. Od začátku září se přesune do podoby newsletteru –⁠ nenechte si jej tedy ujít a přihlaste se k odběru našich newsletterů na konci článku.

V polovině srpna okurková sezóna ve světě tradičně končívá a letošní rok zřejmě nebude výjimkou. Vedle katastrof a válek se začíná konečně hýbat i politika. V nadcházejícím týdnu můžeme vyhlížet zajímavé posuny zejména na jihu Evropy a v Latinské Americe.

Jaké konkrétní trendy a události na mezinárodní scéně stojí za to v začínajícím týdnu od 14. do 21. července zvláště bedlivě sledovat?

Vývoj u Kupjansku a na Dněpru ve válce na Ukrajině

Ve válce na Ukrajině přinesl minulý týden vedle soustavných bojů na obvyklých místech dva mimořádné posuny. Ruským invazním silám se podařilo postoupit na úplném severu fronty nad městem Kupjansk. Ukrajinským obráncům se přitom současně dařilo u Chersonu – jejich jednotky v Chersonské oblasti překročily mohutný tok Dněpru na dalším místě a vybudovaly si předmostí.

V začínajícím týdnu by mohla některá ze stran – anebo i obě – popsaný posun dále vytěžit. Rusové soustředili v poslední době na severu velké množství vojáků. Ukrajinci museli v oblasti evakuovat jen minulý týden 37 vesnic. Postoupí-li interventi až ke Kupjansku, budou obránci muset zřejmě nasadit část záloh, s nimiž počítali ještě do hlavní probíhající ofenzívy.

Ukrajinci by si přesunem přes Dněpr zase ulehčili dobývací boje, neboť část ruských frontových překážek a opevnění byla stržena povodní po zničení Kachovské přehrady. Uhájí-li zbudované předmostí, může se obráncům výhledově podařit i obchvat hlavní ruské zákopové linie.

Čtěte více: Zpackaná protiofenzíva? „Chce to ještě čas,“ míní analytik

Možné rozuzlení ohledně nové vlády ve Španělsku

Španělské parlamentní volby v červenci dopadly v podstatě politickým patem. Ani jedna z vůdčích stran totiž nezískala dostatečnou sílu na vytvoření sourodé koalice. Tento týden končí ve Španělsku parlamentní prázdniny. Začíná se tak oficiálně naplno vyjednávat o dalším postupu.

Vzhledem k prekérnosti všech možných nabízejících se koalic lze očekávat buďto složité a dlouhé jednání-manévrování, nebo naopak rychlou cestu k dalším volbám. Složení nové vlády se vším všudy jistě do 20. srpna znát nebudeme. Už v závěru začínajícího týdne by ale mělo být jasné, zda hlavní strany upřednostňují variantu jedna, tedy spletité skládání nějaké široké koalice, či zda preferují onu rychlejší alternativu s novými volbami.

Zástupci hlavních stran se budou v příštích dnech chystat také na audienci u krále, který je ve Španělsku na příslušných schůzkách tradičně zpravován o koaličních plánech, potenciálu a představách jednotlivých aktérů a vybírá, kdo si řekne jako první o důvěru.

Čtěte více: Klíč k nové španělské vládě drží separatisté. Cesta k ní vede přes ústupky

Summit BRICS v Jihoafrické republice

Vůdčí představitelé států skupiny, jež má ambici být – kromě jiného – mocenskou protiváhou G7, se sjedou v závěru týdne na své letošní setkání do Johannesburgu. Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika budou hledat společné postoje k aktuálnímu dění. Budou řešit fungování své rozvojové banky, jíž chtějí konkurovat Světové bance, a budou též debatovat, co se svou skupinou dělat dále.

Pro české oči je letošní summit BRICS zajímavý zejména ve třech ohledech. Zaprvé v otázce, jak se postaví dále k ruské invazi na Ukrajinu. Důležitá přitom nebudou slova – je jasné, že se vyzve k mírovému řešení –, ale činy. V minulém roce totiž rozvojová banka BRICS zastavila financování všech projektů v Rusku, aby se vyhnula západním sankcím. Je otázkou, zda tento přístup nezmění. Sám Vladimir Putin by se měl summitu účastnit tentokrát jen virtuálně.

Zadruhé, bude zajímavé sledovat střetávání čínských a indických zájmů, respektive pozic. Vliv obou asijských mocností ve skupině stále sílí, a to na úkor ostatních. Čína má sklon dělat z BRICS nástroj své vlastní zahraniční politiky. Indie vykazuje naopak tendenci zahlazovat třecí plochy mezi čínskými zájmy a zájmy západních mocností a prosazovat kompromisy, přirozeně výhodné pro ni samotnou.

Zatřetí je zde otázka budoucnosti skupiny, zhmotňující se zejména ve sporu, zda BRICS rozšiřovat či nikoliv. Vážný zájem o přistoupení projevují například Saúdská Arábie nebo Argentina, ale třeba také Írán. Společné přistoupení Saúdské Arábie a Íránu by skupinu zásadně proměnilo nejen uvnitř, ale i ve vnímání navenek.

Čtěte také: Skupinu BRICS chtějí rozšířit další státy, naposledy se přihlásila Etiopie

Volby v Guatemale a Ekvádoru

V neděli 20. srpna proběhnou souběžně důležité volby ve dvou latinskoamerických zemích. V případě Guatemaly jde o druhé, a tedy rozhodující kolo prezidentských voleb. V případě Ekvádoru jde o první kolo mimořádných prezidentských voleb, mimořádné volby do Kongresu a dvě referenda o těžbě surovin v přírodně cenných oblastech.

Guatemalské volby jsou zajímavé proto, že se v nich střetávají na jedné straně manželka exprezidenta a typická představitelka místního establishmentu se vším středoamerickým všudy, a na druhé straně překvapivý protikorupční kandidát. Blok kolem protikorupčníka upozorňoval během kampaně soustavně na různá příkoří, jimiž jej státní moc v soutěži poškozovala. Je ale možné, že se mu podaří zmobilizovat protestní hlasy. V prvním kole ostatně překonal volební prognózy o více než deset procentních bodů.

Volby v Ekvádoru se konají kvůli mimořádné situaci, do níž země upadla po minulých volbách v roce 2021. Vinou konfliktů mezi třemi hlavními levicovými formacemi, jež jinak drží v parlamentu ústavní většinu, zvítězil tehdy v prezidentských volbách pravicový kandidát. Ten vládl následně ve stálém konfliktu se zákonodárci, což letos na jaře vyústilo v prezidentský impeachment. Prezident v reakci inicioval právě aktuální volby.

Podle průzkumů by se měl hlavní střet odehrát opět na levici. V minulém týdnu byl nicméně na jednoho z prezidentských kandidátů spáchán úspěšný atentát. Je otázkou, v čem se tato šokující vražda v závěru kampaně politicky odrazí. Pachateli byli nejspíše členové jednoho z gangů, proti nimiž sliboval zavražděný v případě zvolení zakročit.

Den ozbrojených sil v Polsku

Poláci slaví svůj Den ozbrojených sil 15. srpna. Letos se tak přitom bude dít v kontextu války na Ukrajině, souvisejícího mohutného zbrojení, kampaně před říjnovými parlamentními volbami a rovněž táboření wagnerovců za běloruskou hranicí.

Lze očekávat okázalé předvádění síly a demonstrace připravenosti na všechny scénáře. Zajímavé bude sledovat postoje opozice. Znalci se těší na debaty o roli Polska jako regionální mocnosti. Prezident Duda slíbil na daný den „přehlídku, jakou země ještě nezažila“.

Čtěte více: V Polsku probíhá tvrdá předvolební kampaň, Kaczyński bojuje za právo houbařit

Debata nad příčinami havajských požárů v USA

Zničující požáry sužují v poledních létech desítky zemí světa. Jen málokterý však vydržel být první zprávou hlavních amerických médií tak dlouho, jako požár na havajském Maui minulý týden. Oheň se na vyprahlém ostrově šířil velice rychle. Mnozí lidé tak museli v zoufalství naskákat do moře. Sežehnuta byla i většina města Lahaina – historické metropole někdejšího Havajského království.

Na rozdíl od obřích požárů v minulých letech v Kalifornii či letos v Kanadě se na Maui nepodařilo oheň izolovat, a tak shořelo vše, co mu přišlo do cesty, včetně domů a zaparkovaných aut před nimi. V USA se už dnes hovoří o jedné z nejhorších katastrof tohoto typu v historii.

Z našeho evropského pohledu bude zajímavé, zda-li se popsaná tragédie projeví nějak na americké debatě o příčinách těchto zničujících požárů. Spojené státy jsou dosud enormním producentem uhlíkatých emisí. Co do uvědomování si závažnosti problému přitom za Evropou značně zaostávají.

Lze očekávat, že v hlavních médiích vydrží být Havaj tématem ještě v začínajícím týdnu. Uvidíme tedy, do jaké hloubky si američtí novináři troufnou v tématu jít.

***

To je z očekávaných událostí pro tento týden vše. Na další várku informací se můžete těšit zase za týden. Od začátku září bude brífink chodit také jako newsletter členům a členkám Voxpot Klubu. Jestli ještě stále nejste členy Voxpot Klubu, může být právě toto důvodem se jimi stát.

Petr Jedlička

Více článků od autora